Norma Ljubljana
0590 45 500
●
Norma Maribor
02 320 40 22
●
Norma Celje
03 620 22 18
●
Norma Krško
07 492 51 51
Domov
Prodajna mesta in delovni časi
Domov
O Normi
Prodajna mesta in delovni časi
Kakovost in certifikati
Video kotiček
Spletna trgovina:
051 393 226
051 393 226
norma@norma.si
ZA PRAVE GURMANE
IN ZDRAVOJEDCE
Največja izbira in kakovost BIO IZDELKOV
na spletu v Sloveniji
0
Košarica
je prazna
Prodajni program
Prodajni program
NOVO V NORMI
UGODNO - kratek čas
Akcije preveri
Cvetne kompozicije ANIMA
Hrana brez glutena, laktoze, jajc in kvasa
Presna hrana
Veganska hrana
Superhrana
Prehranska dopolnila
Prehrana za športnike in fit ljudi
Bio olja in maščobe
Vsa bio hrana
Sladila, med, sladkor
Kis in začimbe
Žita in mlevski izdelki
Testenine in omake
Juhe in jušne zakuhe
Stročnice in riž
Musli, suho sadje, semena, oreščki
Napitki, kava, čaj
Sokovi, pivo, vino
Čokolade, keksi, prigrizki
Namazi, ribe
Kečapi, gorčice
Vloženo sadje in zelenjava
Za peko
Mediteranska kuhinja
Azijska kuhinja
Hitra kuhinja
Makrobiotična kuhinja
Naravna kozmetika
Ekološka čistila in detergenti
Hrana za živali
Knjige
Vse za našega dojenčka
Ostalo
Sveže
Domov
/
Arhiv nasvetov
Normin blog
Izropani oceani – samo od nas je odvisno ali si bodo opomogli
18.9.2020
V zadnjih letih je ribolovna panoga po vsem svetu pod močnim pritiskom. Da bi zadovoljili potrebe naraščajočega prebivalstva, se izkorišča ribolovne vire do nevzdržnih ravni, ki presegajo zmogljivosti oceanov. Smo zadnja generacija, ki še lahko kaj stori, da ohrani morsko življenje, kakršnega poznamo.
Več o temi
Presni BIO namazi Sun&Seed - za prave gurmane in zdravojedce
14.9.2020
Predstavljamo vam vrhunske bio presne namaze Sun&Seed, ki navdušujejo prave zdravojedce in gurmane. Oreščki in semena so predelani presno po tradicionalni metodi mletja s kamnom ali hladnega stiskanja.
Več o temi
Novost na slovenskem tržišču – jagoda z nenavadnim imenom »HASKAP«
17.4.2020
To SUPER sadje vsebuje več antioksidanotv kot katerokoli drugo jagodičevje. Lahko rečemo, da gre za najbolj potentno jagodo. Nedavne raziskave kažejo, da imajo HASKAP jagode 3 krat več antioksidantov kot divje borovnice.
Več o temi
Nekaj treznega v času korone
15.4.2020
Ali menite tudi vi, da bi lahko obstajala povezava med prehranskimi navadami prebivalcev ter njihovo odpornostjo pred antibiotiki, torej slabšega imunskega sistema in iz tega izhajajoče dovzetnosti za viruse, bakterije in druge povzročitelje bolezni?
Več o temi
Velikonočni zajtrk malo drugače
8.4.2020
Tisti, ki praznujemo ta praznik, ga bomo letos preživeli v zares »najožjem« družinskem krogu. Trenutna situacija je priložnost za refleksijo o mnogih vidikih našega življenja – od vere, sistema prepričanj, do vrednot. Kakšna vprašanja in odgovore o nas samih nam ponuja to obdobje in kaj o naših odnosih (do nas samih, do drugih ljudi, do Boga?, do okolja)?
Več o temi
Naša vibracija vpliva na naše zdravje
25.3.2020
Dokazano je, da bolezni nastajajo in se ohranjajo v zelo nizkih vibracijah, medtem ko v visokih preprosto ne obstajajo. Če izmerimo vibracijo rakave tvorbe, bomo ugotovili, da resonira z zelo nizko frekvenco in to velja za vse bolezni, brez izjeme.
Več o temi
Katere izdelke naj izberem zase in družino, da ostanemo varni pred virusi?
12.3.2020
Preplah med ljudmi zaradi koronavirusa se stopnjuje, zato smo se odločili napisati nekaj pozitivnega o tem, kako ostanemo varni pred virusi in tako vplivamo na pozitivno kolektivno zavest :). Kot pravi Louise Hay: »Misli, ki nam dajejo največ moči, so misli miru, radosti in sprejemanja.«
Več o temi
Ekološka alternativa za 16 milijonov plastičnih sveč
22.10.2019
V Sloveniji vsako leto prižgemo okoli 16 milijonov sveč, kar pomeni, da vsak Slovenec v povprečju na grobove odnese osem sveč na leto. Samo okrog lanskega 1. novembra smo Slovenci pridelali 1.200 ton odpadnih sveč! Slovenija je v samem evropskem vrhu po prižganih nagrobnih svečah na prebivalca. V Normi smo letos očarani nad slovensko leseno svečko - ekološko alternativo parafinskim svečam v plastiki.
Več o temi
Ogled permakulturnega vrta z Normo
2.10.2019
Obiskali Učni poligon za samooskrbo Dole v občini Poljčane, ki ga je razvila doktorica znanosti Ana Vovk Korže - univerzitetna profesorica za fizično in regionalno geografijo na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru.
Več o temi
Novost v Normi: DEMETER kozmetika najvišje kakovosti za vas
19.9.2019
Z velikim veseljem oznanjamo, da lahko odslej v Normi izberete kozmetiko demeter kakovosti – Provida Organics. Prizadevamo si, da bi čim več ekoloških izdelkov v Normi imelo tudi demeter certifikat, ki ga prejmejo izdelki, pridelani po načelih biodinamike.
Več o temi
BIOLOŠKA MEDICINA in njeni uspehi pri zdravljenju »nedefiniranih« bolezni
5.9.2019
Maja letos smo obiskali predavanje »Dr. Rau´s Biological Medicine« v Ljubljani. Predaval je vodilni zdravnik za biološko medicino svetovnega ranga – Dr. Rau iz švicarske klinike za biomedicino Paracelsus.
Več o temi
Menopavza in vročinski valovi
22.8.2019
Menopavza, čeprav normalen in naraven proces v življenju žensk, je še vedno občutljiva faza, saj vpliva na globoke psihofizične in eksistencialne spremembe.
Več o temi
Celosten pristop k zdravljenju atopijskega dermatitisa
8.8.2019
Atopijski dermatitis je izjemno zapletena avtoimuna bolezen, zaradi česar mu je uradna medicina le redko kos. Vzroki se prepletajo, velikokrat gre za kombinacijo različnih dejavnikov. Vsak človek je induviduum, kar velja še posebej upoštevati pri zdravljenju atopijskega dermatitisa (v nadaljevanju AD). V tem nasvetu vam ponujamo nasvete za pristope k zdravljenju, ki smo jih preizkusili sami.
Več o temi
Nad glivice, vaginalna vnetja in drisko z močnimi in učinkovitimi naravnimi sredstvi
25.7.2019
Naslov namiguje na zmago nad zunanji dejavniki, ki so kot tujki prišli v naše telo in nam povzročili kup zdravstvenih težav. Glivice smo vendarle »dobili« na bazenu, vaginalno vnetje zaradi vlažnih kopalk, drisko pa zaradi bakterij v restavraciji s pomanjkljivo higieno ob morju. A za vse te težave smo sami ustvarili plodna tla – v največji meri s sodobnim nezdravim načinom življenja. Med nezdrav način življenja pa spada tudi pretirana skrb ter čustva strahu, jeze, žalosti in pohlepa.
Več o temi
Kaskadno fermentirani izdelki RegulatPro in Regulat Beauty kozmetika
5.4.2019
Trenutno je na trgu že več kaskadno fermentiranih bio koncentratov za podporo zdravju: RegulatPro Bio za podporo imunskemu sistemu, dvigu energije in vitalnosti , RegulatPro Metabolic za podporo srčno-žilnim procesom vključno z uravnavanjem krvnega sladkorja, tlaka in vsebnosti holesterola; in RegulatPro Arthro za podporo kostem, sklepom in vezivnim tkivom; kmalu bo na voljo tudi koncentrat za otroke od 3.leta naprej RegulatPro Kids Regulatius.
Več o temi
Vse, kar o kaskadno fermentiranih izdelkih RegulatPro ne boste izvedeli iz embalaže izdelka
5.4.2019
Konec marca sva Normandistki iz celjske in mariborske Norme obiskali podjetje in proizvodnjo družinskega podjetja Dr. Niedermaier Pharma v Münchnu, ki proizvaja kaskadno fermentirane izdelke RegulatPro. Namen obiska je bil ogled podjetja in proizvodnje ter predstavitev novih izdelkov, ki so plod njihovih lastnih raziskav. Organizator je imel še posebej željo, da spoznamo, da gre resnično za družinsko podjetje in ne le za navidezni konstrukt, ki se kiti z družinsko tradicijo.
Več o temi
Novost - DNK testiranja v Normi
12.3.2019
Geni niso usoda, so le tipkovnica, na katero lahko pritisnemo ali ne. Če bi vseeno radi vedeli, katere tipke premore vaš DNK-instrument, lahko odslej kupite komplet za DNK testiranje v Normi. Rezultati testiranja vam ponudijo možnost, da pozitivno vplivate na podedovana tveganja oziroma da s pravilnimi izbirami teh genov ne aktivirate.
Več o temi
Vas pomlad draži?
6.3.2019
Se tako kot mnogi soočate z alergijo? Potrebujete nekaj, kar bo pripomoglo k blaženju vašega stanja, da se boste počutili pomirjeni, sproščeni?
Več o temi
Spreji NUTURA – zagotovljena absorpcija in izkoristek na celični ravni
1.3.2019
Za vas si želimo, da izbirate prehranska dopolnila, od katerih boste imeli tudi dejansko korist. Kot smo v preteklosti že pisali, obstaja razlika med klasičnimi prehranskimi dopolnili in spreji - v načinu uporabe in predvsem v izkoristku. NUTURA spreji, katere vam predstavljamo v tem članku, se v 90% absorbirajo v krvni obtok.
Več o temi
Katere cvetne esence nas najbolje podprejo pozimi?
21.1.2019
V zimskem času naraščajo okužbe dihal. Zaradi porasta gripe so v UKC Ljubljana ta vikend celo omejevali obiske. Preden vas gripa ali prehlad položita v posteljo in namnožita dneve odsotnosti v službi ali šoli, si lahko pomagate z izjemno učinkovitimi in naravnimi cvetnimi esencami. V odlično pomoč so tudi, če ste že zboleli.
Več o temi
Žive cvetne esence - zavestna medicina
30.11.2018
Mnogi se odločijo poskusiti cvetne esence, a njihova prva izkušnja morda ni takšna, kot so pričakovali. Izkušnje se gibljejo v razponu med dvema skrajnostima – od evforije, zaradi velikih zaznanih sprememb, do začudenja, kako, da še ni želenih učinkov.
Več o temi
Jod - hranilo ali strup
8.11.2018
Jod je - tako kot cink ali železo – življenjsko pomemben esencialni element v sledeh, kar pomeni, da ga naše telo ni sposobno proizvesti samo, ampak do njega pridemo s hrano. Vendar si mnenja o jodu zelo nasprotujejo, bolj, kot pri kateremkoli drugem elementu v sledeh. Tako kot eni svetujejo izogibanje jodu v velikem loku, drugi priporočajo jemanje joda v večjih količinah. A resnica je spet nekje v sredini.
Več o temi
Ali ste vedeli, da Halloween izvira iz Evrope?
29.10.2018
Halloween je eden najstarejših praznikov na svetu in ima torej dolgo zgodovino. Ne prihaja iz ZDA, kot mnogi zmotno menijo, temveč ima korenine v Evropi. Izvira predvidoma iz poganske keltske tradicije. Kelti so živeli na Irskem, na Škotskem in v drugih predelih Evrope. Pred več kot 5.000 leti se je keltsko leto končalo z 31. oktobrom, ko so praznovali praznik »Samhai«, ki je pomenil tudi konec poletja.
Več o temi
Vitamin K2 in njegova vloga pri preprečevanju kalcinacije ter pri zdravih kosteh
4.10.2018
Dobro znano dejstvo je, da vitamin D pripomore k ohranitvi zdravih kosti in zob. Manj poznano pa je delovanje vitamina K, ki igra pomembno vlogo pri ohranjanju zdravih kosti in preprečevanju kalcinacije. Kalcij se s pomočjo tega vitamina v telesu veže samo tam, kjer je to za telo koristno, preprečuje pa njegovo nalaganje v ožilje, hrustanec in mehka tkiva. Zato je izkoristek kalcija v telesu veliko boljši.
Več o temi
Varno razstrupljanje za vas - več energije in dobrega počutja
27.9.2018
Da preprečimo razvoj bolezni, je pomembno znižati raven toksemije. Toksemija nastane predvsem zaradi opešanja izločal (jeter, ledvic, kože, pljuč, debelega črevesa)! Če teh ne okrepimo in zgolj pospešujemo sproščanje strupov iz odlagališč v limfo in kri, jih telo ne bo moglo sproti odplavljati iz krvotoka in se bomo nekaj časa počutili slabše (kriza razstrupljanja). Zato je modro, če zlasti v prvi fazi razstrupljanja poskrbimo za okrepitev izločal, izločanje strupov pa intenziviramo šele v nadaljevanju.
Več o temi
Za vas, ki si zaslužite najboljše
25.5.2018
V Normi lahko odslej naročite paket ozimnice s popolnoma naravnimi vložninami iz Moje biodežele.
Več o temi
Slovenske žive cvetne esence ANIMA
9.5.2018
Sva dve duši, ki s pomočjo neskončne inteligence narave in ljubezni v tej kreaciji poskušava pomagati ljudem, da bi razrešili svoje čustvene, miselne in duhovne tegobe ter s tem stopili nasproti življenju, kjer starost ne pomeni fizičnega nazadovanja, kjer življenje ne pomeni čakanje na bolezen, kjer življenje pomeni svobodo in pot do svetlobe, ki jo korak za korakom odkrivamo znotraj sebe.
Več o temi
Ideje za zdrav velikonočni zajtrk
28.3.2018
Velika noč (Vuzem) je najpomembnejši krščanski praznik.V kolikor v vašem družinskem krogu praznujete ta praznik, lahko določene jedi, če tako želite, nadomestite z bolj zdravimi in takšnimi, ki so v navadi sodobnim zdravojedcem. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj idej za bolj zdrave nadomestke teh tradicionalnih jedi - tudi za tiste, ki se držite kakšne diete ali sledite določenim prehranskim smernicam.
Več o temi
Mimo pasti sladkorjev
16.3.2018
Daleč od tega, da bi zamaščenost jeter lahko pripisali samo prekomernemu uživanju alkohola. Ta zdravstvena težava se hitro širi tudi po muslimanskih deželah, kjer je pitje alkohola prepovedano. Gre za t.i. nealkoholno zamaščenost jeter (NASH), za katero boleha v Sloveniji po nekaterih ocenah približno 33% Slovencev.
Več o temi
Izzivi na straniščni školjki
14.2.2018
V zahodnem delu sveta trpi zelo velika populacija zaradi težav z zaprtjem. Tema za široko razpravo med prijatelji ni najbolj primerna, a za premnoge to ni zgolj razprava, temveč vsakodnevno dejstvo in mučenje. Nekateri si praznjenje črevesja brez pomagal ne predstavljajo več, a je potrebno vedeti, da ima večina pomagal zaradi nevarnosti po odvisnosti na dolgi rok negativen učinek na zdravje. V dananšnjem članku vam bomo predstavili številne domače in naravne metode, ki ne povzročajo odvisnosti in nimajo stranskih učinkov. Vsi izdelki, ki so za to potrebni, so dostopni tudi v Normi.
Več o temi
Shirataki ali konjak rezanci: 5 prednosti teh čudežnih rezancev
30.1.2018
Konjak testenine so bazične testenine skoraj brez brez ogljikovih hidratov in kalorij, brez maščob in brez glutena, a z veliko balastnimi snovmi! Odlične za izgubo nekaj kilogramov teže! So skoraj brez okusa, a dobro prevzamejo aromo drugih sestavin v jedi. Ljubitelji shirataki rezancev prisegajo na to, da so njihove najljubše testeninske jedi tudi s temi »shujševalnimi« rezanci odlične!
Več o temi
Pravilno odstranjevanje težkih kovin iz telesa
12.10.2017
Večina težkih kovin se je nalagala v našem telesu postopoma in dolga leta. Zaužili smo jih s hrano, z zdravili, s cepivi, izlužili so se iz amalgamskih zalivk, vdihujemo jih s hlapi sodobnega pohištva, dišavami in čistili, v prometu, nahajajo se celo v pitni vodi in v zraku.
Več o temi
Mineralogram
13.9.2017
S pomočjo najsodobnejše bioresonančne tehnologije v nekaj minutah iz vzorca vašega lasu razberemo pomembne podatke o tem, kako znotraj in zunajtelesno okolje delujeta na vaše celice, organizem in počutje.
Več o temi
Vam vaša hrana zagotavlja dovolj beljakovin?
31.7.2017
Beljakovine so ključnega pomena za obnovo las, nohtov, kože in za zdrave kosti. Na njih sloni tudi naša odpornost. So najpomembnejše spojine v živih celicah, saj so nosilke življenja. Po mnenju prehranskih strokovnjakov mnogo ljudi zaužije premalo beljakovin.
Več o temi
Pasti pri uživanju prehranskih dopolnil
10.7.2017
Zahodni človek zaradi poplave informacij in bombandiranja iz strani ponudnikov prehranskih dopolnil, dobi občutek, da nenehno potrebuje več različnih dopolnil in jih jemlje s pretiravanjem ter brez pravega koncepta. Dejstvo je, da je hrana, ki so jo jedli naši dedje, vsebovala bistveno več hranil kot današnja. Kljub temu pa to ne pomeni, da lahko jemljemo prehranska dopolnila vse povprek. Tudi če izberemo najboljše, jih je smiselno jemali sistematično.
Več o temi
Kaj naj jem?
24.5.2017
Manj sladkorja in manj maščob? Tudi manj mesa in glutena? Ali LCHF dieta? Vsak vegan, vegetarijanec in paleo privrženec ima množico svojih argumentov in je 100% prepričan v svoj prav. Ostane še vprašanje, kaj nam pa pravzaprav tekne, po čem imamo poželenje in kaj je okusno ali kaj imamo radi. Kaj je absolutno prav za človeško telo? In kaj je prav za okolje in naš planet?
Več o temi
Ali je možno, da trpite zaradi pomanjkanja magnezija?
28.2.2017
Kar 75% naše populacije trpi za pomanjkanjem magnezija*. S sodobnimi oblikami kmetijstva je vsebnost magnezija v hrani vedno manjša, na drugi strani pa so potrebe po magneziju zaradi življenskih navad in stresnega tempa vedno večje.
Več o temi
Liposomski vitamini - nov razred biološko razpoložljivih dodatkov
21.2.2017
LipoLife izdelki so nastali iz potrebe po oskrbi z visokokakovostnimi, zelo absorbirajočimi se liposomskimi izdelki, proizvedenimi v Evropi, namenjenimi izboljšanju zdravja in dobrega počutja. Končni cilj - ustvariti nov razred biološko razpoložljivih dopolnil, na podlagi znanstvenih raziskav in uporabe zahtevne tehnologije nano-delcev, ki bi z naravnimi izdelki zagotovila do sedaj še nikoli dosežene koristi za zdravje.
Več o temi
Nahranite in razstrupite telo s sokovi
14.2.2017
S sočenjem izstisnemo iz vlaknin sadja in zelenjave sok, ki vsebuje rudninske snovi, vitamine in encime. Sokovi so lažje prebavljivi in hranilne snovi v kri prehajajo mnogo hitreje, kot če bi jih zaužili v obliki trdne hrane. Hranila hitro preidejo v krvni obtok in oskrbijo celice, tkiva, žleze in organe s hrano, telo pa se tudi lažje znebi odpadnih snovi in neželenih toksinov.
Več o temi
Kava s kokosovim oljem - za izgorevanje maščob
23.1.2017
Črna bio kava, obogatena z 1 žličko kokosovega olja, vam bo dala prvo dozo jutranje energije in pospešila vaš metabolizem. Ko zaužijete srednje verižne maščobne kisline (npr. kokosovo olje) to vpliva na pospešeno presnovo. Ker se ne skladiščijo kot maščoba, se kalorije v srednje verižnih maščobah hitro in učinkovito pretvorijo v gorivo za takojšnjo uporabo. Z dvigom energije se pospeši presnova in s tem izgorevanje kalorij.
Več o temi
Industrijska hrana v primerjavi s hrano s kozmično energijo
10.1.2017
»Konec našega stoletja bodo naša živila tako prazna, da za človekovo prehrano ne bodo več uporabna, polnila bodo le njegov želodec, a resnično prehranjevati človeka ne bodo več mogla« je v dvajsetih letih prejšnjega stoletja izjavil Rudolf Steiner, avstrijski filozof in začetnik biodinamičnega načina kmetovanja. Danes po njegovih načelih kmetujta tudi Majda Temnik in njena hči Katja Temnik iz Žič pri Slovenskih Konjicah. Katjo smo povabili v Normo, kjer bo predavala o biodinamičnem načinu kmetovanja.
Več o temi
Italijanski kuharski chef Marcello Ferrarini kuha za vas v Normi
4.11.2016
Za vas bomo v novembru gostili prav posebnega kuharskega chefa iz Italije! Marcello Ferrarini se je rodil v družini strastnih kuharjev (dedek je bil chef, mama pa je zelo ustvarjalna gastronomka) in Marcello ima tako že prirojeno strast za kulinariko. Pred 30 leti so mu diagnosticirali celiakijo - preobčutljivost na gluten.
Več o temi
Samozdravljenje s Kneippovimi metodami in lajšanje hormonskih težav
18.10.2016
Darja Ren verjame, da med nami ni ene same ženske, ki se kdaj v življenju ne bi srečala z vihravimi hormoni, zaradi katerih smo en trenutek v devetih nebesih, spet naslednji pa na robu joka. Zlasti v času PMS, v predmenopavznem obdobju ali v menopavzi apetit in kilogrami povzročajo slabo voljo, da o »valungah« sploh ne govorimo.
Več o temi
Zakaj zdravojedci pijejo konvencionalno vino!
4.10.2016
Zanimivo je, da tudi zapriseženi zdravojedci pri uživanju vina pogosto pogledajo skozi prste. Ocenjujemo, da zato, ker je bilo doslej manj javnih afer s toksično oporečnim vinom, kot s hrano. A konvencionalna vina so koktajl kemikalij.
Več o temi
Sok mlade pire – zelena infuzija za poživitev telesa
20.9.2016
Rudi Kruh, pridelovalec soka iz mlade pirine trave s Pragerskega pravi, da so se konec leta 2014 v družini soočili s težko boleznijo in bili tako primorani iskati vse mogoče rešitve do ozdravitve. V tujini so našli zeleno bogastvo narave. To je SOK MLADE PIRE. Hitro so ugotovili, da je to »čudežni napitek« ki okrepi organizem.
Več o temi
Brezplačno predavanje o osnovih šolah v Afriki
7.9.2016
Junija 2016 bo Slovenijo obiskala gospa Annah Caroline Anam, izjemna ženska, ravnateljica osnovne šole Uhanga v Keniji, humanitarna delavka, skrbnica mnogih sirot, neutrudna učiteljica, mentorica in predavateljica.
Več o temi
Nepredelana živila so rudnik čiste energije
6.9.2016
Vstopili smo v delovno intenzivni september. Dopustov je praktično konec in za šoloobvezne otroke se je pričela šola. To je stresno obdobje, ne samo za otroke, temveč za vso družino. Od kod črpati energijo za doseganje službenih planov, sestanke, logistično podporo našim otrokom, lastne in otrokove interesne dejavnosti, za izgradnjo in uživanje v naši socialni mreži ter povezanost s partnerjem?
Več o temi
Kaj vam skodelica ne-ekološke kave lahko pove o okoljskih katastrofah in človeški krutosti
23.8.2016
Kaj je dobrega v skodelici vrhunske espresso kave, če so zaradi njene pridelave uničeni gozdovi in tla kontaminirana s škodljivimi kemikalijami? Ali vam skodelica najboljše Arabice še tekne, če kmetje z zaslužkom od te kave niti ne morejo šolati svojih otrok? Ne-ekološko pridelana kava ima večji vpliv na naše okolje in ljudi, kot si lahko mislimo.
Več o temi
20 zanimivih dejstev o kavi
23.8.2016
Za prave kavoljubce smo izbrskali 20 zanimivih dejstev o kavi.
Več o temi
Serum za spodbujanje rasti las – enostavno – naravno in - domače
9.8.2016
Lasje simbolizirajo fizično moč in zdravje ter predstavljajo posameznikove duhovne moči. Ni torej nenavadno, da so tako ženske kot moški navezani na svoje lase in da izpadanje las povzroči določeno stopnjo skrbi. S pomočjo naravnih pripravkov lahko spodbudiš rast svojih las. V nadaljevanju smo zate pripravili takšnega, ki si ga lahko enostavno pripraviš tudi sam doma.
Več o temi
6 težav na potovanju, za katere imamo v Normi naravne rešitve
12.7.2016
Normandistke smo staknile glave in si med sabo izmenjale izkušnje o tem, brez katerih naravnih pomagal iz Norme ne gremo več na dopust:). Upoštevajte, da so to nasveti mamic, izkušenih kamperk, pohodnic v gore in tudi svetovnih popotnic.
Več o temi
Česa morda še niste vedeli o sivki
28.6.2016
Da razčistimo takoj na začetku: karkoli ste kdaj prebrali o sivkinih zdravilnih učinkih, velja izključno za divje raslo in ekološko sivko. Pesticidi, herbicidi in razredčena olja nimajo z zdravilnimi učinki sivke čisto nič skupnega!
Več o temi
Poletna navlažitev kože s hidrolati
13.6.2016
Hidrolati so blažji od eteričnih olj in jih lahko nanašamo neposredno na kožo. Ker imajo podoben pH kot naša koža, so izjemni toniki za obraz. Z njimi lahko razvajamo obraz in telo skozi vse leto, še posebej pa se njihova moč in svežina izkažeta v vročih poletnih dneh.
Več o temi
Dobrodelno predavanje – KENIJA
30.5.2016
Z Društvom in Fundacijo Za boljši svet soorganiziramo dobrodelno predavanje z gospo Annah Caroline Anam o šolstvu in razmerah v Keniji. Za vse nas je to edinstvena priložnost za neposreden stik in vpogled v življenje kenijskih ruralnih šol. Predavanje bo v Dijaškem domu Maribor, 8.6.2016, ob 17. uri.
Več o temi
Ajurveda in ajurvedska prehrana
27.5.2016
Ajurveda (sanskrtski izraz, ki pomeni znanost ali modrost življenja) je starodavna filozofija in sistem zdravljenja, ki izvira iz Indije 5000 let nazaj, vendar katere nauki in načela se danes uporabljajo bolj kot kdajkoli prej.
Več o temi
Sporočilo vode
16.5.2016
Mnogim od nas je dostop do pitne vode tako samoumeven, da morda ravno zato spregledamo vse koristi, ki nam jih prinaša uživanje le-te. Ne le, da predstavlja večinski del našega telesa, tudi naši možgani in kri vsebujeta več kot polovico vode, zato že manjša dehidriranost povzroči precejšen padec naših fizičnih in umskih sposobnosti.
Več o temi
Alergije – posledica odtujenosti človeka od narave
3.5.2016
Opažamo, da je danes mnogo ljudi alergičnih že skoraj na vse. Ljudje za krivce mnogokrat označujejo gluten, laktozo, jajca, cvetni prah... Da, res vse naštete stvari lahko izzovejo reakcijo telesa, vendar so sestavni del hrane in okolja že od nekdaj. Kaj se je torej spremenilo? Mi, hrana ali okolje? Vse od naštetega se je spremenilo, kreator sprememb pa je vsekakor človek sam. Človek, ki se je odtujil od narave.
Več o temi
Vedenje o prehrani, ki lahko spremeni vaše počutje
12.4.2016
Pri nas, v Normi srečamo zanimive osebe, ki včasih kar same predlagajo nove teme, o katerih naj pišemo ali organiziramo predavanje. Najraje pišemo o zadevah, skozi katere se tudi sami učimo in rastemo. Pravijo, da na svojo pot sami privabljamo učitelje, ki jih potrebujemo. Zato verjamemo, da tudi Natašina ponudba za predavanje ni bila naključna.
Več o temi
Zakaj mi kljub zdravi prehrani primanjkuje energije?
30.3.2016
Svet okoli nas se spreminja s svetlobno hitrostjo, vendar kljub vsemu razvoju in znanosti moderne medicine še vedno ostaja precej bolezni, ki jih enostavno ne uspemo pozdraviti s klasičnimi pristopi. Govorimo predvsem o tipičnih boleznih sodobnega časa: vse od pomanjkanja energije in vitalnosti, utrujenosti, debelosti, alergij do kroničnih obolenj, kot so diabetes, kardiovaskularna obolenja, motnje v prebavnem sistemu in avtoimunske bolezni. Glavni razlog – poleg vsesplošnega pomanjkanja osebnega notranjega zadovoljstva – je pomanjkanje pravih hranil za delovanje encimskega sistema, kar ruši naravno regulacijo v organizmu.
Več o temi
Sedaj je čas, da podpremo jetra in preženemo utrujenost
29.2.2016
Po tradicionalni kitajski medicini smo s februarjem vstopili v pomlad, čas jeter in žolčnika. Zima je pripadala ledvicam, ki dajejo energijo celi vrsti drugih sistemov v telesu in so po tradicinalni kitajski medicini tudi najpomembnejši organ v telesu. Naše počutje in raven energije sta v pomladnem času v veliki meri odvisna od tega, kako smo pozimi ravnali z ledvicami in kako bomo spomladi podprli jetra.
Več o temi
Kako se odzvati v neprijetnih pogovorih o prehrani?
16.2.2016
Kdor se je odločil za pozitivne spremembe pri prehrani in za bolj zdrave življenjske navade, je bil morda tudi kdaj deležen kritik, vprašanj, neodobravanja ali nerazumevanja okolice. Za pozitiven odziv na različne situacije smo ti pripravili nekaj predlogov.
Več o temi
Doma narejena naravna kozmetika
1.2.2016
Smo to kar jemo, pravi znan rek. Lahko bi tudi rekli, da smo to, kar nanašamo na svoje telo. Naša koža je zelo prepustna in vsrkava vse, kar nanesemo nanjo. Sestavine iz kozmetike tako preidejo v naš krvni obtok in imajo neposreden vpliv na naše organe in hormonski sistem. Naše telo je zares čudežni stroj, ki si zasluži najboljše gorivo in nego. In mi si zaslužimo najboljše razvajanje.
Več o temi
Čustveno razstrupljanje
18.1.2016
V začetku leta se veliko govori o razstrupljanju telesa na fizični ravni. Manj pa se govori o čustvenem razstrupljanju, ki pa je enako pomembno ali v določenih primerih še pomembnejše od fizičnega razstrupljanja telesa. Januar je idealen mesec za čustveneno razstrupljanje.
Več o temi
Ponovoletno pospravljanje našega templja duha
4.1.2016
V decembru si voščimo mirne praznike, le redkim pa ta mir uspe ohraniti. Nakupovanje daril, hrane, kuhanje, peka in uživanje hrane so za nas in naše telo lahko stresni. Če ste se v minulem decembru temu izognili in ohranili popolni mir, vam čestitamo. Lahko pa vas je tok dogodkov potegnil v vrtinec, ki vas žene proti stresu.
Več o temi
Zakaj bi vsi morali vedeti, kaj dobrega nas uči Hipokrat
30.11.2015
Ivan Soče, publicist, urednik in predavatelj je za tiste, ki so pripravljeni resnici pogledati v oči ter se resnično spremeniti sebi in drugim v prid, izdal novo knjigo z naslovom "Hipokrat je bil kuhar". Z naslovom knjige je Ivan Soče povzel vso vsebino knjige. Ko očeta sodobne medicine poimenuje kuhar, s tem pove, kakšen velik razkorak je farmacevtska medicina, kot jo imenuje sam, naredila od nekdaj do danes. Avtorja omenjne knjige bomo gostili v Normi v Mariboru in v Ljubljani na predstavitvi knjige in diskusiji o njeni vsebini. Več o predstavitvi knjige si lahko preberete na koncu tega članka, mi pa sedaj poglejmo, kaj je srž knjige.
Več o temi
Svečka za naš svet
16.11.2015
Svetloba in tema sta dve plati našega življenja. Oboje je tudi tema prihajajočega časa, dnevi so vse krajši, nekateri dnevi sploh ne bodo več postali zares svetli in bodo zato marsikdaj ulične svetilke svetile ves dan. Ampak ne muči nas le tema, ki nas obdaja, temveč ta, ki živi v naših srcih.
Več o temi
Podhranjeni - kljub izobilju hrane?
12.11.2015
Podhranjenost je izraz, ki ga običajno povežemo s pomanjkanjem hrane, žal pa je danes vse bolj pogosto povezan s slabo kakovostjo hrane. V sodobnem svetu, ko je za hrano potrebno stopiti le do najbližjega supermarketa, predstavlja količinski vnos le redko težavo. Kljub temu je primerov podhranjenosti vse več. Kriva je sodobna prehrambena industrija, katere osnovno gonilo je profit.
Več o temi
Pravilno shranjevanje sadja in zelenjave
2.11.2015
Bio sadje in zelenjavo uživamo najraje svežo. Ko gremo po nakupih, običajno kupimo večje količine, da bodo zadostovale za več dni. Da pa bi sadje in zelenjava ostala čim dlje sveža in bi ohranila čim več občutljivih hranilnih snovi, ju je potrebno pravilno shraniti.
Več o temi
Sproščeni tek – najbolj naravna in osrečujoča tehnika teka
20.10.2015
V nedeljo, 25. oktobra, se bo na 20. Ljubljanskem maratonu ob štartnem poku v tek pognalo več kot 20.000 tekačev. Vau! Od navala pozitivne energije, ki se takrat sprosti, je težko ostati ravnodušen. Tudi, če si samo opazovalec dogajanja :-). Normandistke bomo z vami – čeprav tokrat ne kot udeleženke maratona, ampak kot navijačice. Vsekakor pa je Norma pravi naslov, kamor se odpravite po zdravo hrano, ki vam bo za tek in za vsakdan dala moč ter energijo. Tokratni nasvet ne bo toliko o zdravi prehrani za tekače, temveč o načinu teka, ki je naraven in nas osrečuje. Navdih za nasvet smo dobile od naše prijateljice Barbare Jolič, ki je letos pretekla svoj prvi ultra trail – 100 km! Tekla je sproščeno, naravno in z nasmeškom na obrazu :-). Kako je to mogoče? Precej je v sami tehniki.
Več o temi
Premirje z virusi, bakterijami in kandido
5.10.2015
Norma prireja v Mariboru in v Ljubljani veliko predavanje o boju z virusi in bakterijami na naravni način. Predavali bodo strokovnjaki s treh različnih področij. Več o brezplačnem predavanju sledi na koncu nasveta, mi pa sedaj za uvod v predavanje poglejmo v svet mikroorganizmov ter z njimi povezane naše morebitne težave.
Več o temi
Presna »kuha in peka« je lahko kulinarična umetnost
21.9.2015
Obstajata dva pogosta mita – da je presnojedstvo drago in da je presna hrana enolična. Nič ne bi moglo biti dlje od resnice, kot to. Ko telo začne absorbirati hranilne snovi in energijo iz presne hrane, smo manj lačni, dobimo več energije iz tega kar pojemo in pojemo manj.Tudi mit številka 2 lahko hitro ovržemo, ko se naučimo pripravljati presne jedi. Norma v japonski restavraciji Miyabi v Mariboru prireja presno vegansko delavnico s Terezo Poljanič - strokovnjakinjo za zdravo prehrano, certificirano presno vegansko kuharico.
Več o temi
Pomagajmo dvigniti drug drugega - in skupaj bomo dvignili Maribor
7.9.2015
Z mislimi ustvarjamo svojo prihodnost in tudi prihodnost drugih ljudi. Miselna naravnanost je naša izbira in okno v svet. Šele pozitivni spremembi lastnega mišljenja sledi sprememba življenjskega sloga, s tem pa priložnost za spremembe v širšem okolju. Opažate v svojem okolju slabo voljo, apatijo, nesamozavst, občutek nezmožnosti kaj spremeniti?
Več o temi
Preobrazbeno prehranjevanje
25.8.2015
Preobrazbeno prehranjevanje pomeni, da so naše telo, srce, misli in duh odprti ter pripravljeni sprejeti hranila. Da jih lahko sprejmejo, moramo verjeti, da smo dragoceni in vredni sprejemanja. Zmanjšanje vnosa rafinirane in procesirane hrane ter povečanje deleža polnovredne hrane v jedilniku lahko zagotovo izboljša naše zdravje. Vendar potrebujemo več. Nahraniti se moramo z občutkom smisla, ljubezni in strasti do življenja. Z drugimi besedami, nahraniti moramo svojega duha.
Več o temi
Naredi si sam – domačo in zdravo MARMELADO
11.8.2015
Če še nikoli niste doma delali marmelade, smo za vas napisali seznam in če boste po njem delali, ne more iti prav nič narobe. Dobra plat (…no, slabe plati ni :)) kuhanja lastne marmelade je v tem, da lahko mešate poljudno sadje in zelenjavo, delate manjše porcije, tako kot plodovi dozorevajo in tako vam vse skupaj naenkrat tudi ne vzame preveč časa.
Več o temi
Vroče knjige za poletno branje
27.7.2015
Predstavljamo vam 5 Norminih najbolj prodajanih in branih knjig letošnjega leta, za katere tudi Normandistke menimo, da so vredne branja.
Več o temi
Mlečni ali veganski jogurt – kako si ga narediš doma
13.7.2015
Jogurt je še eno živilo, ki ima lahko številne koristi za zdravje. Jogurt nastane s pomočjo izbranih mlečnokislinskih bakterij v procesu fermentacije mleka ali rastlinskega napitka. Jogurt je tako lahko mlečni ali rastlinski, primeren tudi za vegane. Obstajajo dokazi, da naj bi prve mlečne izdelke pripravljali že pred vsaj 4.500 leti. Jogurt si lahko brez težav pripravite sami doma in njegove priprave vas bomo naučili tukaj, sedaj :-).
Več o temi
Črevesje so naši drugi možgani
13.7.2015
Svoje občutke občutimo v želodcu in v svojem črevesju, to pa zato, ker v črevesju obstaja tako velika mreža živčnih celic, da ga imenujemo tudi naši drugi možgani. Ti možgani sicer ne mislijo za nas, vendar pa igrajo ključno vlogo pri nekaterih boleznih in komunicirajo z možgani v naši lobanji.
Več o temi
Poletni laki za zdrave nohte
30.6.2015
Poletje nas s svojimi festivali, počitnicami in zabavami ob bazenu kar kliče k temu, da na svoje nohte nanesemo lak, za katerega smo bile pozimi presramežljive. Svetle in živahne barve izgledajo kot sveže sadje, pastelne barve pa so zelo romantične. Pri izbiri barve bodi kar se da svobodna, bolj previdna pa bodi pri sestavinah laka za nohte, ki lahko resno ogrozijo tvoje zdravje.
Več o temi
Najboljši piknik za vegane, vegetarijance in ostale veseljake
15.6.2015
Normandistke smo zelo pestra druščina – ene smo vegetarijanke, druge veganke in tretje vsejedke. Vse smo kakopak kdaj že organizirale piknik ali pa smo bile na pikniku gostje. Organizirati piknik, na katerem se znajdejo vegetarijanci, vegani in vsejedci, ni mačji kašelj. Zato smo se odločile, da ti serviramo odlične ideje za piknik s katerimi boš impresioniral vse!
Več o temi
Sladoledna pravljica s karcinogeni v glavni vlogi
1.6.2015
V toplejših mesecih in predvsem na dopustu se bomo sprehajali mimo sladoledarjev s kupi kremastega sladoleda vseh mogočih barv in okusov, okrašenega s sadjem in prelivi. In vsakič, ko bomo natočili gorivo na bencinski črpalki, bomo zakorakali mimo skrinje s sladolednimi lučkami. Ko boste prebrali, kaj vse se skriva v kepici sladoleda, boste naslednjič odločno zakorakali mimo sladoledarja in skrinje na bencinski črpalki.
Več o temi
Kaj o kremah za sončenje je res - in kaj ni?
18.5.2015
Zakaj je nastal takšen strah pred izpostavljanju soncu? V veliki meri je temu strahu pripomogla kozmetična industrija, saj s takšnim ustrahovanjem pelje vodo na svoj mlin.
Več o temi
Dojenje – zate in tvojega sončka
4.5.2015
Dojenje je najlepša izkušnja za mamo in njenega sončka, je več kot samo hranjenje, je fizična, psihična in duhovna vez med materjo in dojenčkom, je neponovljiva in nenadomestljiva potreba dveh človeških duš. Je naravna in najprimernejša oblika negovanja otroka in v sebi skriva neponovljive občutke, ki za vedno ostanejo tako v materi, kot v otroku.
Več o temi
Celostni pogled na hormonsko ravnovesje
17.4.2015
Kakšno vlogo igrajo hormoni v našem telesu in kako je od njihovega (pravilnega ali nepravilnega) delovanja odvisno naše fizično, umsko in čustveno zdravje? O hormonih obstajajo številne študije in napisanih je mnogo knjig. Marsikdo že ob raziskovanju te tematike vrže puško v koruzo in ne naredi ničesar v smeri izboljšanja hormonskega stanja. Vendar ni potrebno, da poznamo vse vzročno-posledične povezave hormonskega delovanja, če se obrnemo na rešitve, ki nam jih ponuja narava.
Več o temi
Barvanje las je lahko tudi zdravo
7.4.2015
Vsi si želimo BUJNE, ZDRAVE in SIJOČE lase. Takšni lasje so že od nekdaj simbol moči in senzualnosti. Skrivnost, kako svoje lase ohraniti zdrave in sijoče, vam bomo razkrili v tem nasvetu.
Več o temi
Napotki za naravno barvanje las
7.4.2015
V tem nasvetu boste našli praktične napotke, kako lase pobarvati s KANO, INDIGOM, SENO ter, kako uporabljati dodatke za nego las, kot so AMLA, HIBISKUS in SHIKAKAI.
Več o temi
Ali hormoni krojijo vaše življenje?
23.3.2015
Vsak od nas je že kdaj slišal besedo „hormoni“ v povezavi s čustvi, na primer zaljubljenci pogosto slišijo, da so njihovi hormoni povsem ponoreli. Te majčkene molekule (ki sestojijo iz beljakovin) še zdaleč ne vplivajo zgolj na čustva in spolno vedenje posameznikov, temveč tudi na rast, prebavo, razmišljanje in čutenje.
Več o temi
Fitokemikalije - naravna pomoč pri prebavi
9.3.2015
Beseda fitokemikalije ima morda negativen prizvok, predvsem zaradi drugega dela besede – »kemikalije«. Zato takoj na začetku razložimo, kaj fitokemikalije so, da bomo lažje razumeli njihovo korist za zdravje. Definirane so kot nehranilne kemikalije, ki niso niti vitamini niti minerali. Najdemo jih v rastlinah. Predvideva se, da je v naši hrani na tisoče fitokemikalij, žal pa jih trenutno poznamo le peščico. Čeprav niso esencialne, pa imajo zelo močne učinke na telesne funckije. Veliko fitokemikalij deluje kot antioksidanti, regulatorji hormonov, promotorji in inhibitorji encimov, zaščitniki DNK in drugo.
Več o temi
Hrana je zdravilo
23.2.2015
Dušan Donko v svoji knjigi »Preprosto: zdravje« pravi: »Skrivnost zdravja in sreče ni v tehniki, ampak v nas. Vse kar potrebujemo, je že v nas. Samo prebuditi (se) moramo. Pot do zdravja je zelo preprosta. Celo tako preprosta, da se mnogim zdi nemogoča, neresnična in zato je žal niti ne poskusijo.
Več o temi
Makrobiotika v vsakdanjem življenju
8.2.2015
Makrobiotiko začne večina ljudi raziskovati in prakticirati šele takrat, ko zbolijo – takrat, ko je ravnovesje v telesu že porušeno. Vendar, kaj lahko naredimo za zdravje takrat, ko ga še imamo? Po načelih makrobiotike moramo biti pozorni predvsem na ravnovesje energij jin in jang. Tokratni nasvet je namenjen čim lažjemu in preprostemu prehodu s klasične kuhinje na zdravo in uravnoteženo makrobiotično prehrano.
Več o temi
Čas za spremembe v prehrani
5.1.2015
Takoj po novem letu nas že iz vseh koncev preplavljajo nasveti o raznovrstnih razstrupljevalnih dietah in zdravem hujšanju. V različnih medijih bomo lahko (ali pa ne, če se bomo temu zavestno uprli) brali nasvete z naslovi polnimi obljub, ki se glasijo nekako takole: »V sedmih dneh do 5 kg manj« ali »Razstrupite se s to neverjetno rožico iz Amazonskega pragozda«. Ti in jaz pa dobro veva, da bližnjic do zdravja in dobrega počutja ni. Ni čudežnih receptov, ni hitrih diet.
Več o temi
Vaša peka bo letos dišala po zdravem
2.12.2014
Vse leto se trudite z zdravo prehrano in tudi december lahko, vključno s praznično peko peciva, preživite zdravo. Zato ni nobene potrebe, da bi se peki odrekli, saj gre za več kot le za pripravo hrane. Gre za tradicijo, druženje ob peki peciva in povezovanje ob uživanju v dobrotah. Zdravojedci znamo peči zdravo – poznati moramo le nekaj trikov in možnih zamenjav manj zdravih sestavin s tistimi bolj zdravimi. V Normi smo za vas pripravili nekaj takšnih preizkušenih nasvetov.
Več o temi
Veliko ajurvedsko predavanje
14.11.2014
Norma skupaj z založbo Primus organizira ajurvedsko predavanje, ki ga bo vodila svetovno znana ajurvedinja dr. Vinod Verma. Rojena v tradicionalni ajurvedski družini in kasneje izobražena iz področja medicine, je dr. Vinod Verma zakladnica vzhodnega in zahodnega znanja. Predavanje organiziramo v Maribor in Ljubljani.
Več o temi
Hrana - strup ali nektar?
3.11.2014
Slovenijo bo s svojim obiskom ponovno počastila dr.Vinod Verma, prva dama ajurvede. V ta namen smo se povezali z založbo Primus, ki organizira njena predavanja po vsej Sloveniji. V Normi smo prevzeli soorganizacijo tega predavanja za širšo mariborsko regijo. Predavanje se bo odvijalo v Dijaškem domu v Mariboru v ponedeljek, 24.11.2014. Prav tako bomo za zainteresirano ljubljansko publiko omogočili predavanje v prostorih Norme v Ljubljani, v torek, 25.11.2014.
Več o temi
Jesensko navdihnjeni recepti za kuharske užitkarje
20.10.2014
Pa naj vas kar vprašam. Kaj je jeseni najpogosteje na vašem jedilniku? Naj uganem, buče in kostanji? :-) Tudi jaz se jih ne morem najesti in rada jih pripravljam na različne načine. V nadaljevanju sem za vas zbrala 6 jesenskih receptov iz buč, bučnih semen in kostanjev - jesenskih jedi, ki mi gredo najbolj v slast.
Več o temi
Družniski plan - letos ne bomo zboleli!
6.10.2014
Prehod letnega časa in sprememba vremena sta s seboj prinesla že dobro poznan padec imunskega sistema ter prve prehlade, ki najbolj razhajajo ravno pri najmlajših. Že septembra so otroci iz šol in vrtcev lahko prinesli domov prve prehlade, ki so se potem po možnosti razširili tudi na ostale družinske člane.
Več o temi
Ko postane bolezen priložnost za spremembe
22.9.2014
V Normi organizirali edinstveno predavanje, ki ga bo vodila Dajana Milanič iz založbe Orbis, poznavalka prehranske terapije po dr. Budwigovi.
Dr. Johanna Budwig s svojo oljno-proteinsko prehrano vznemirja mnoge, saj rezultati tistih, ki se je pravilno in v celoti držijo, kažejo na njeno učinkovitost. Je znanilka upanja ljudem z diagnozo raka ali s kakšno drugo resno boleznijo. Nagovarja pa tudi vsakogar izmed nas, da bi se naučili dati telesu kar nujno potrebuje in to seveda po možnosti pravočasno in brez odlašanja. Zakaj bi čakali, da nas bolezen opomni, da smo odgovorni, ne samo za vse kar naredimo, temveč tudi za tisto, česar ne naredimo?
Več o temi
Naj bo zajtrk zdrava popotnica dnevu
1.9.2014
Verjamemo, da veste kako pomemben del dneva je zajtrk in tudi verjamemo, da svoj zajtrk planirate načrtno in skrbno. Pa vendar smo se odločili spregovoriti o tem prvem obroku v dnevu in poiskali teme, ki jih mogoče še ne poznate. Spregovorili bomo namreč o pravilnem začetku dneva, glikemičnem indeksu živil, pomembnih maščobah, ki bi jih naš zajtrk moral vsebovati ter drugih zanimivostih. Zatorej vabljeni v svet načrtovanja zdravega zajtrka, ki vas bo uspešno prekrmaril skozi delovnike in šolske ure.
Več o temi
Podpora zdravju s superživili skozi letne čase
3.7.2014
V Normi se bomo skozi celo leto sprehodili po vseh petih glavnih notranjih organih in jih poskušali prebuditi s pomočjo superživil. Vsak od teh petih glavnih notranjih organov ima tudi svoj letni čas, v katerem si na nek način podredi druge organe, skrbi za njih, sam pa je najbolj aktiven in se ga v njegovem letnem času splača najbolj negovati.
Več o temi
Eko prehrambeni dodatki za športnike
23.6.2014
Tokratni nasvet je namenjen rekreativnim in profesionalnim športnikom, ki želite povečati svoje telesne zmogljivosti in športne rezultate tudi z ustrezno hrano in ekološkimi prehrambenimi dodatki. Bolj kot sestavi jedilnikov, se bomo posvetili kakovosti hrane in prehrambenih dodatkov, ki jih vnašamo v telo.
Več o temi
Poletna nega telesa
10.6.2014
Poleti naša koža potrebuje drugačno nego kot v ostalih letnih časih. Najbolj jo lahko poškoduje sonce, zato jo je potrebno zaščititi z naravnimi kremami za sončenje brez škodljivih kemikalij, ki spadajo med hormonske motilce, so kancerogeni, povzročajo alergije in druge kožne težave. Prav tako je potrebna hranilna nega, ki kožo navlaži in neguje.
Več o temi
Stres lahko odpravite
26.5.2014
Imate občutek, da se na vas zgrinja vedno več obveznosti in pritiskov? Izgubljate spanec zaradi skrbi pred izpiti in delom v službi? Jeste v naglici, ker vas priganja delo? Niste edini. Vsakdo od nas na trenutke doživlja stres – odrasli, najstniki in celo otroci. Vendar obstajajo načini za zmanjšanje in obvladovanje neizogibnega stresa.
Več o temi
Strupene kemikalije v čistilih za dom
12.5.2014
Resnica je, da je veliko sestavin v običajnih čistilnih izdelkih, ki smo jim zaupali, našemu zdravju nevarnih. Kot potrošniki se zato sprašujemo zakaj bi si želeli takšne proizvode okoli nas, naše družine in domačih živali? Na žalost se velika večina potrošnikov ne zaveda skritih nevarnosti priljubljenih izdelkov za čiščenje na naše zdravje. Prav tako se večina ne zaveda, kako nevarna so v resnici.
Več o temi
Seznam nevarnih kemikalij v čistilih za dom
12.5.2014
Potrošniki bi morali poznati nekatere splošne kategorije kemikalij, ki se jim je potrebno izogibati. Seznam ni popoln, saj je tovrstnih kemikalij preveč.
Več o temi
Pred klopi se lahko zaščitite na naraven način
28.4.2014
Prihaja čas vedno pogostejših odhodov v naravo, kjer se bomo med drugimi živalmi srečali tudi s klopi. Žal majhne živalice prenašajo resne bolezni, pred katerimi se je potrebno ustrezno zaščititi. Največ okužb nastane v mesecih od aprila do septembra, zato smo v nadaljevanju povzeli naravne načine, kako se zaščititi pred tem, da klopi za gostitelja ne bodo izbrali vas.
Več o temi
Normin velikonočni zdravi meni
7.4.2014
Približuje se velikonočni praznik, ko se bo večina izmed nas znašla za mizo s svojo družino ali prijatelji. Za vas smo pripravili nekaj zdravih receptov, ki jih lahko pripravite namesto tradicionalnih jedi ali pa jih k njim dodate kot kulinarični užitek. V nadaljevanju vam ponujamo bolj zdravo različico velikonočnega kruha, osredotočili smo se na recepte brez mleka, jajc in glutena.
Več o temi
Aronija - bogastvo vitaminov in mineralov
31.3.2014
Aronija je grm, ki izvira iz Severne Amerike, od koder so ga kasneje prenesli v Sibirijo in severne predele vzhodne Evrope, zato jo danes poznamo tudi pod imenom Sibirska aronija. Njene zdravilne lastnosti so poznali že Indijanci, danes ugotavljajo, da plodovi aronije odpravljajo celo vrsto vsakodnevnih tegob, med drugim se uspešno spopadajo tudi s kroničnimi in rakavimi obolenji.
Več o temi
Vaš otrok potrebuje polnovredno hrano
17.3.2014
Ne glede na to kako našemu otroku teknejo bele žemljice, bel kruh in testenine, moramo kot starši odgovorno načrtovati njegovo prehrano. Ni potrebno omenjati, da je zahodna prehrana bogata z visoko predelanimi in enostavnimi ogljikovimi hidrati, t.i. rafiniranimi živili. V nadaljevanju se bomo posvetili razliki med rafiniranimi in polnovrednimi živili, za vas smo poiskali tudi nekaj zdravih, preprostih in slastnih receptov, ki bodo vašim malčkom zagotovo teknili, vam pa olajšali prehod v bolj zdravo kuhinjo.
Več o temi
Pesticidi ne sodijo na krožnik vašega otroka
17.3.2014
Otroci so še posebej občutljivi na škodljive učinke pesticidov. Znanstveniki ocenjujejo, da naj bi bili otroci v prvih petih letih življenja izpostavljeni vsaj polovici vseh pesticidov.
Več o temi
Očistimo jetra in odpravimo alergije
3.3.2014
Leska in jelša sta vsekakor v veliki meri že odcveteli, prihaja pa čas breze, vrbe in ostalih znanilcev pomladi, ki pa nam včasih povzročijo tudi nekaj težav, običajno nosnih in pljučnih. Morda v poznem maju in juniju neprestano kihamo in se ne moremo sproščeno veseliti pomladi.
Več o temi
Ni vseeno kako in s čim čistimo svoje zobe
14.2.2014
Skrb za ustno higieno je pomembna - ne samo zaradi zdravja zob in ustne votline, temveč tudi zaradi ohranjanja sistemskega zdravja.
Zanimivo je, da je že več stoletij znan vzrok nastanka za piškave zobe in krvaveče dlesni. Kljub temu nas dandanes zlovešče preganja podatek, da ima tudi do 95 odstotkov odraslih oseb eno od oblik vnetja obzobnih tkiv. Veliko raziskav je s svojimi rezultati že dokazalo povezavo med kroničnim vnetjem obzobnih tkiv in povečanim tveganjem za težkimi zdravstvenimi zapleti, kot so srčni infarkt, možganska kap, pljučna obolenja, prezgodnji porod in nizka porodna teža novorojenca. Zato je za celotno zdravje zelo pomembno, da vnetje obzobnih tkiv odpravimo oziroma preprečimo. To lahko učinkovito naredimo s pravilno, temeljito in vsakodnevno ustno higieno.
Več o temi
Skrivnost zdrave prehrane rekreativnih športnikov
3.2.2014
Slovenci imamo danes bolj pozitiven odnos do gibanja kot v preteklosti, bolj smo seznanjeni s pozitivnimi učinki športne aktivnosti in se laže odločamo zanjo. Omenjeno potrjujejo podatki raziskave o športno-rekreativnih navadah Slovencev, ki kažejo, da je v Sloveniji pred 20 leti obiskoval fitnes vsak 200. Slovenec, danes pa vsak 4. Slovenec! Najpogostejše športnorekreacijske aktivnosti so hoja in sprehodi, jutranja gimnastika oziroma vadba doma, kolesarstvo, tek, fitnes in nogomet.
Več o temi
Kako spremeniti slabe navade v dobre
6.1.2014
Če ste v začetku leta sklenili, da boste nekaj v svojem življenju spremenili, morda nekaj dodali ali opustili, vam lahko morda pomagam uresničiti vaš sklep. Poznam 5 korakov, ki meni vedno znova pomagajo spremeniti določena področja v mojem življenje na bolje. Čeprav sem po naravi pristaš užitkov, pa vendarle kakšna razvada sčasoma postane samo še navada in to je potrebno ozavestiti in spremeniti, če ne služi več svojemu namenu
Več o temi
Božični meni à la Norma
16.12.2013
Božični večer je pred vrati. Mnogi že pridno brskamo med recepti za praznično peko in sestavljamo božični meni. Ta večerja mnogim veliko pomeni, saj poveže družino v prav posebnem duhu. Norma je za to posebno večerjo pripravila 4 slastne hode. Vsem jedem je skupno to, da vsebujejo sestavine, ki so značilne za decembrski čas ali imajo pridih svečanosti. Uživajte v pripravi, druženju in čudoviti ter zdravi pojedini!
Več o temi
Sladko in takoooo zdravo
3.12.2013
Za vas smo pripravili super nenavadne nasvete kako vaše že zdrave sladice spremniti v še bolj zdrave. Zabavajte se z uporabo tofuja, fižola, rdeče pese in drugimi naravnimi sestavinami. Uživajte v branju in v pripravi nenavadnih pa zato nič manj okusnih sladic.
Več o temi
Avtentična japonska kuhinja
15.11.2013
Japonska hrana je odeta v rituale in zgodovino. Že stoletja ostaja skrivnostna in eksotična za zahodno oko. Neznane sestavine s skrivnostnimi imeni, kot so miso, tempura, okonomiyaki pa niso ostale le v japonskih kuhinjah, temveč jih danes najdemo v restavracijah po vsem svetu (tudi v Mariboru - japonska restavracija Miyabi).
Več o temi
Jesen je čas pljuč in dobre hrane
9.11.2013
Jesen je sezona žetve. To je čas, ko naša telesa žanjejo in zbirajo energijo za hladnejše mesece, ki prihajajo. V jeseni se umika yang poletja in narašča yin približujoče se zime. V jeseni se naša aktivnost zmanjša, telo se osredotoča na podporo naših organov, telesnih tekočin in krvi.
Več o temi
TUI-NA terapija kot del TRADICIONALNE KITAJSKE MEDICINE
25.10.2013
Tradicionalna kitajska medicina je razumevanje življena, zdravja in bolezni. Temelji na izkušnjah in tradiciji. Uradna medicina in TKM se danes že prepletata. TUI-NA terapija in AURIKULOTERAPIJA sta del TKM in sta podobni akupunkturi brez vbadanja iglic. Ročno se stimulirajo telesne točke na meridianih in uhlju. Meridiani so energisjke poti po telesu, ki so jih Francozi dokazali z radioaktivnim tehnecijem, po le-teh je ta hitreje potoval.
Več o temi
Veste vse o zelenih smutijih?
30.9.2013
Zeleni smutiji so v zadnjem letu postali izjemno popularni in na njihovo temo je bilo napisanih že stotero člankov. Pa vendar še zmeraj nastaja veliko zmede o tem, kako dobiti največ iz tega dnevnega odmerka za dobro počutje in vsesplošno zdravje.
Več o temi
Moj otrok bo jedel zdravo!
4.9.2013
Otrokova sposobnost učenja in vedenje sta v veliki meri odvisna od tega katera hranila možgani uporabljajo kot gorivo. Biokemična neravnovesja v telesu vodijo do celega spektra motenj v vedenju, kot sta težave s koncentracijo in težave v razpoloženju, do klinične diagnoze pomanjkanja pozornosti ali avtistične motnje. Štiri glavna področja biokemičnega neravnovesja se nanašajo na pomanjkanje maščobnih kislin, uravnavanje krvnega sladkorja, pomanjkanje vitaminov in mineralov ter alergije na hrano.
Več o temi
Vegetarijanstvo ni modna muha 21. stoletja
22.8.2013
Besedo vegetarijanec so leta 1842 skovali ustanovitelji Britanskega vegetarijanskega društva in prihaja iz latinske besede vegetus, ki pomeni zdrav, krepak, svež ali živahen (homo vegetus torej pomeni psihično in fizično močno osebo). Prvotni pomen besede je uravnotežen filozofski in moralni čut življenja in kot takšen veliko več kot le prehranjevanje, ki sestoji iz sadja in zelenjave.
Več o temi
Alge - rešiteljice zdravstvenih težav
30.7.2013
Posledice kemičnih snovi, ki pridejo v telo z nebiološko pridelano in nezdravo hrano, lahko poskušamo odpraviti z naravnimi superživili. Alge močno razstrupljajo telo in mu vračajo izgubljene vitamine in minerale.
Več o temi
Ekstrakt grenivkinih pečk - darilo iz Rajske lekarne
23.7.2013
Ekstrakt grenivkinih pečk je novi prodajni hit v Normi - kar pa sploh ne preseneča, saj je antimikrobno sredstvo, ki prekaša celo antibiotike. Zakaj je temo tako pa si preberi v spodnjem nasvetu.
Več o temi
Normine poletne delavnice za harmonijo telesa, duha in uma
2.7.2013
Delavnica vam bo ponudila konkretno znanje, izkušnje, nasvete za izkoriščanje vaših potencialov – telesno, duhovno in umsko. Tako boste lažje dosegli zastavljene cilje in željene življenjske spremembe!
Več o temi
Kdo govori resnico o vitaminu B12?
17.6.2013
Izvedite resnico o vitaminu B12. Koliko ga potrebujemo? Zakaj nam ga primanjkuje? Zakaj je postal tako velik problem v gibanju za zdravo prehrano? Odgovori na vsa vprašanja podajam v nadaljevanju.
Več o temi
Z zdravimi prijemi nad kandido
3.6.2013
Kandida je gliva kvasovk, ki v zelo majhnih količinah živi v naših ustih in črevesju. Njena naloga je pomoč pri prebavi in absorbciji hranil, vendar ko se v naši telesih prekomerno razraste, preko sten črevesja prodre v krvni obtok in tam sprošča strupene stranske produkte in povzroča prepustno črevesje.
Več o temi
Plodnost in prehrana
21.5.2013
Neplodnost je velika težava zahodne civilizacije, čeprav konvencionalna medicina danes dela že skoraj čudeže za pare brez otrok. Neplodnost prizadene več kot eno žensko od štirih in približno enako število moških. Vzroki v večini primerov niso jasni ali pa so nepojasnjeni. Moderne terapije, kot so oploditev in vitro in znotrajmaternična osemenitev, imajo le malo uspeha – približno 20 %. Za rešitev težav se moramo vprašati, zakaj je njihova uspešnost tako nizka.
Več o temi
Hrana za zdravje žensk
21.5.2013
Pravilno prehranjevanje je ključnega pomena pri vzpostavljanju zdravega in uravnoteženega telesa. Navajamo kategorije živil po kitajski tradicionalni medicini in njihove učinke na telo.
Več o temi
Encimi v našem telesu
6.5.2013
Pogosto se ljudje lotimo hujšanja na umeten način, z zdravili na recept ali celo s kirurškim posegom. Če iščete dolgoročno in naravno rešitev, so lahko encimi pravi odgovor. Vaše telo je pravzaprav zelo učinkovito pri kurjenju maščob in to počne s pomočjo encimov.
Več o temi
Čas za trobentice...in alergije!
29.4.2013
Seneni nahod, sezonski alergijski nahod ali alergijski rinitis - to so trije nazivi za najpogostejšo bolezen sodobnega urbaniziranega sveta. Obolel je namreč že vsak peti prebivalec razvitih držav. Kako po naravni poti zdraviti in lajšati simptome?
Več o temi
Nepotrebni kilogrami
15.4.2013
Nedavno smo gostili strokovnjakinji za prehrano iz podjetja Naturhouse. Njihova poglavitna dejavnost je ljudem pomagati do idealne telesne teže, prednost pa ta, da je program popolnoma prilagojen posameznici oziroma posamezniku. Program diete je osebno naravnan, saj prehranski koncept upošteva širok spekter dejavnikov: telesno zgradbo, presnovo, osebnost, okus, nagnjenja in delovno okolje.
Več o temi
Post po Breussu - zate in zame
8.4.2013
Nekateri ljudje lahko drugim svetujejo povsem na osnovi lastnih izkušenj. Izkušnje s svojo boleznijo opisuje Simona Šket v svoji knjigi Preventiva pred rakom in rehabilitacija onkološkega bolnika. Simona je predavateljica, ki je na podlagi lastnih izkušenj s koristnimi nasveti pomagala že mnogim onkološkim bolnikom. In če drži podatek, ki ga je pred dnevi slišala na simpoziju, da bo leta 2014 imel vsak 4. Slovenec diagnozo rak, bo imela v prihodnje še veliko dela.
Več o temi
Imej se resnično rad
25.3.2013
Ko sem se začel resnično imeti rad, sem lahko spoznal, da so čustvena bolečina in trpljenje za mene samo opozorila, da živim v nasprotju z lastno resnico. Danes vem, da se to imenuje BITI VERODOSTOJEN.
Več o temi
Vampirji energije
9.3.2013
Nekateri ljudje v naša življenja prinašajo nepričakovano svetlobo in lahkotnost. Pokajo od energije in nas s svojo prisotnostjo dobesedno elektrijo. In potem so tu še ljudje, ki za sabo pustijo občutek stresa. Ali krivde. Ali izčrpanost do zadnje molekule. Imenujemo jih vampirji energije.
Več o temi
Superhrana v super receptih
25.2.2013
Zbrala sem malo drugačne, zanimive in zelo okusne recepte, ki vsebujejo superhrano. Poskusi svojega najljubšega in mi povej kako ti je bil všeč! Pa veliko užitkov pri kuhanju ti želim :-)
Več o temi
Delajte dobro in dobro se bo povrnilo
3.2.2013
Uradna medicina verjame, da skoraj vse bolezni povzročajo mikrobi ali dedne genske šibkosti oziroma deformacije in travmatske poškodbe. Strategija in rešitev uradne medicine je, da so nas prepričali, da obstaja več kot 10.000 različnih bolezni in da vsaka od teh bolezni zahteva zdravljenje z zdravili ali kirurški poseg.
Več o temi
S svežimi bio citrusi nad gripo
18.1.2013
Ko slišite besedo citrus, verjetno najprej pomislite na limone in pomarančne. Družina citrusov šteje 1.600 sadežev, v Normi boste skozi vso leto našli v glavnem pomaranče, limone, rumene in rdeče grenivke, mandarine, klementine, včasih še pomelo in limete. Niso regionalni sadeži, ampak večina meni, da pozimi brez njih pa vendarle ne gre.
Več o temi
Popotnica letu 2013
31.12.2012
Za začetek leta bi vam rada podarila samozadovoljstvo. Rada bi vas spomnila, kako čudovita bitja smo ljudje – polni ljubezni, miline, sočutja in miru. Vse človeške odlike se nahajajo globoko v nas in dati jim moramo samo malo pozornosti in možnost, da zasijejo tudi navzven. Z vami bi rada delila nekaj angelskih sporočil s pomočjo katerih boste preživeli čudovit dan, z njihovo pomočjo pa postali mirnejši in srečnejši. Naj vas sporočila navdihnejo in vam dajo notranjega zadovoljstva.
Več o temi
Biokmetija Zel - s srcem za naravo
16.12.2012
Gospod Zvonko Pukšič je svojo kmetijo podedoval od očeta. S kmetijstvom se je prvič srečal doma, svoje znanje pa nadgradil v Srednji kmetijski šoli v Mariboru. Tam so ga naučili vse o klasičnem ali konvencionalnem kmetovanju - o pridelavi hrane s pomočjo uporabe številnih kemičnih pripomočkov.
Več o temi
Depresija - bolezen napačne prehrane
15.11.2012
Naša življenja so sestavljena iz vrste izbir. Vsak dan imamo na voljo več sto izbir za svoje zdravje in življenje. Ko je naše telo fizično, psihično in duhovno v ravnotežju, izbire pridejo zlahka in so vedno pozitivne. Kadar pa pademo iz ravnotežja se težko odločimo pravilno. Le majhne, nenehno dobre izbire nas bodo ponovno vodile do zdravja in ravnovesja.
Več o temi
Intervju z nutricionistko Tatjano Eberl
2.11.2012
Že poznate naše presne torte? Spoznajte še umetnico, ki jih pripravlja! Pogovarjali smo se z nutricionistko Tatjano Eberl, ki je z nami z veseljem delila vso svoje znanje o naravnem zdravilstvu, vzroku vseh bolezni, naravni prehrani človeka in še marsikateri zanimivi temi. Vljudno vabljeni k branju!
Več o temi
Čustva in bolezni
24.10.2012
Je vas ali vašega bližnjega doletela bolezen, kljub temu da pazite na prehrano? Mogoče pa se vzrok za to bolezen skriva v potlačenih čustvih. Že modri kitajski cesar Su Wen je pravil: »Pet jin organov človeškega telesa proizvajajo pet vrst bistvenih qi (življenjskih energij), ki prinašajo veselje, žalost, skrb in strah«.
Več o temi
Odslej brez mesa
15.10.2012
Norma je septembra praznovala svoj 5. rojstni dan. Vseh 5 let smo rastli in se razvijali ter vam z leti ponudili res pester izbor izdelkov v bio kakovosti in pripravili množico zelo zanimivih in poučnih druženj. Vendar nismo rastli le površinsko temveč tudi duhovno. Vsak dan si prizadevamo, da bi vam ponudili hrano, ki je zdrava in ne ogroža vašega zdravja. In čeprav vemo, da je bio meso za uživalce mesa zagotovo veliko bolj zdravo kot konvencionalno meso, smo ga v celoti umaknili iz prodaje. Verjamemo, da brezmesna hrana veliko bolj podpira pravo zdravje.
Več o temi
Umetnost obdarovanja
7.10.2012
Praksa dajanja in prejemanja daril je tako univerzalna, da je že kar del človekovega bistva. V skoraj vseh kulturah so darila in prireditve, na katerih se darila izmenjujejo, ključni del bistvenega procesa oblikovanja in vzdrževanja socialnih odnosov.
Več o temi
Letni časi v nas
3.10.2012
Preden razložim sezonske vplive na človeško telo in um, bi vam rada povedala nekaj o letnih časih in njihovi funkciji. Zato bo ta nasvet razdeljen na dva dela: na splošne in posebne razlage o letnih časih.
Več o temi
Joga v mojem življenju
18.9.2012
Joga je življenjski slog, povezan sistem vzgoje telesa, uma in duha. Umetnost pravilnega življenja so Indijci izmojstrili in izvajali že pred tisočletji, ker pa se joga navezuje na splošne resnice, so ostali njeni nauki veljavni vse do danes. Joga ni religija, marveč praktični pripomoček, njene tehnike pa lahko izvajajo budisti, židje, kristjani, muslimani, hindujci in ateisti. Joga je enost z vsem.
Več o temi
Kaj si želijo moški in o čem sanjajo ženske
11.9.2012
Adam in Eva, Romeo in Julija, Tristan in Izolda – ljubezen že od nekdaj močno vpliva na ljudi. Gre za najmočnejšo obliko naklonjenosti, ki jo človek lahko občuti do drugega človeka. Presega navadno uporabno vrednost in je v zgodovini človeštva povzročila tudi prave vojne. Vendar, kako se sploh zgodi, da se dva zaljubita?
Več o temi
Waldorfska pedagogika
3.9.2012
Vrata šol in vrtcev se po letnem predahu spet na široko odpirajo in sprejemajo vse stare in nove obiskovalce. Mnogo Norminih obiskovalcev živi ali vsaj pozna načela waldorfske pedagogike po Rudolfu Steinerju. Ta je v svetu dobro znana in stara že skoraj sto let. Vsa ta leta neprekinjeno osvaja države po svetu in je danes aktualna bolj kot kdajkoli doslej.
Več o temi
Zakaj jesti z rokami?
27.8.2012
Indijci hrano jedo z rokami, pravzaprav z desno roko, saj se leva roka šteje za nečisto, ker jo uporabljamo kadar gremo na stranišče. Zanimivo je tudi, da vsi otroci jedo z rokami. Si predstavljate kako smešno se jim mora zdeti, ko jim v roke damo vilice in nož?
Več o temi
Hrana za čustva
21.8.2012
Nekateri ljudje so preobremenjeni z neskončnimi dietami in načini prehranjevanja kot na primer z Atkinsovo dieto, ločevalno dieto, dieto v skladu s krvno skupino ali dietno, skladno z mesečnimi menami. Vse diete se poglabljajo samo v to, koliko kalorij bomo vnesli v telo in da bomo našemu telesu zagotovili vse kar potrebuje. Nobena od njih pa ne obravnava potreb našega duha. Že Špartanci so vedeli, da samo zdrav duh omogoča zdravo telo.
Več o temi
Piknik s prijatelji
15.8.2012
Sončni in dolgi poletni dnevi so krasna priložnost za druženje s prijatelji. Najraje na prostem, na piknikih. Da pa piknik ne bi postal praktična naloga, ki jo je potrebno rešiti, vam svetujem, da se ne obremenjujete s pripravo cele vrste jedi. Pripravite jed ali dve ter povabljene prosite naj storijo enako. Tako ne bo nepotrebnega stresa in neskončnih priprav. V nadaljevanju vam razkrivam še odličen recept, ki sem ga nedavno preizkusila sama in vam ga toplo priporočam
Več o temi
Zakaj RES NE piti gaziranih pijač
1.8.2012
V vročih poletnih dneh se v našem hladilniku znajde tudi kakšna gazirana pijača, ki postrežena z ledom obljublja pravo osvežitev in odžejanje. Ker mi je mar za vaše zdravje, v nadaljevanju predstavljam 10 razlogov zakaj bi se morali odreči takšni osvežitvi in si namesto tega privoščili kar kozarec dobre stare vode :-)
Več o temi
Dobri viri kalcija, železa in vitamina B12
23.7.2012
Kadar se z ljudmi pogovarjam o vegetarijanstvu, veganstvu ali presnojedstvu me pogosto vprašajo: «Od kod pa ti dobijo beljakovine?« Potem vprašajo še: «Kako pridejo do zadostnih količin železa, močnih kosti in vitamina B12?«
Več o temi
Kako opraviti veliko potrebo?
11.7.2012
Eden izmed razlogov za kronično zaprtje med zahodnim prebivalstvom je uporaba sedečega stranišča. Številne druge družbe, ki še danes tradicionalno uporabljajo talno stranišče in tiste, ki veliko potrebo opravljajo na prostem, ne trpijo zaradi kroničnega zaprtja. Črevesje človeka je namreč oblikovano za opravljanje velike potrebe v čepečem položaju.
Več o temi
Presna hrana
2.7.2012
Presna hrana oziroma presnojedstvo postaja vedno bolj poznano širši javnosti in čedalje več ljudi ga povezuje s pojmi, kot so zdravje, zadovoljstvo, vitalnost, prehod na višje stanje zavesti… Prav tako zdravstvena stroka vedno bolj priznava prednosti uživanja nepredelane, žive rastlinske hrane in svari pred škodljivostjo predelanih umetnih živil.
Več o temi
Sončna svetloba nas ohranja zdrave
21.6.2012
Pred izumom električne luči je sonce zagotavljalo osnovno svetlobo in toploto. Toploto ne samo v smislu gretja, temveč tudi v smislu pozitivne energije in veselja, ki jo je človek občutil ob pojavu sončnih žarkov. Še dandanes je tako! Ko posije sonce, se um razbistri. Želimo ga užiti, se odpraviti ven iz zaprtih prostorov in »dihati«.
Več o temi
TINKTURE - pomoč iz narave
11.6.2012
Mirno lahko rečemo, da skoraj nihče več ne dvomi v koristnost delovanja zdravilnih rastlin. Z malo posluha do narave in njenih zakonitosti ter nasvetom ali dvema naše babice (ali dedka), lahko za svoje zdravje in dobro počutje sami naredimo največ.
Več o temi
Sevanje mobilnih telefonov
3.6.2012
Veliko člankov in študij vas bo želelo prepričati, da uporaba mobilnih telefonov ni zdravju škodljiva oziroma, da ne obstajajo raziskave, ki bi dokazovale škodljivost sevanja mobilnih telefonov. Povejte koliko zares verjamete temu?
Več o temi
BIO vino
28.5.2012
Vinski sektor je edini, ki ga pravila o standardih ekološkega kmetijstva ne pokrivajo v celoti. Stalni odbor za ekološko pridelovanje (SCOF) pa je letošnje leto dosegel dogovor o novih pravilih EU za ekološko vino. Z novo uredbo, ki bo prišla v veljavo 1. avgusta 2012, bodo proizvajalci ekološkega vina na označbi lahko uporabljali izraz »ekološko vino«.
Več o temi
Moj otrok ne mara sadja in zelenjave
20.5.2012
Vsi vemo (in že ptički na drevju čivkajo), da sta sadje in zelenjava zdrava! Da lahko prav zaradi njiju upamo celo na daljše življenje. Nutriocisti ju štejejo k hrani z »visoko gostoto hranljivih snovi«, kar pomeni, da glede na kalorije vsebujeta veliko vitaminov in mineralov. Poleg tega sta revna z maščobami in bogata z antioksidanti, predvsem pa predstavljata dober vir vlaknin.
Več o temi
Ali so sojini jogurti veganski?
15.5.2012
Sojini jogurti so narejeni na enak način kot mlečni jogurti. Soji (mleku) dodajo posebne žive aktivne kulture (L. Acidophilus, B. Bifidum, L. Bulgaricus, S. Thermophilus itd.), ki mleko spremenijo v jogurt. Te bakterije za življenje in rast potrebujejo hrano in očitno imajo rade mleko.
Več o temi
Sveži sokovi - več življenja?
7.5.2012
Ljudje postajamo vedno bolj ozaveščeni – pravzaprav pa se le vedno bolj spominjamo življenja, ki smo ga nekoč že živeli. Vračamo se k materi naravi. In da bi se ponovno spomnili kaj le spi v nas, se moramo o naravnih procesih veliko poučiti, saj smo od tistega pravega načina življenja vedno bolj oddaljeni. Tako danes vemo, da telo nujno potrebuje minerale, vitamine, maščobne kisline, beljakovine, ogljikove hidrate… To znanje pa je nadalje ljudi spodbudilo k iskanju najučinkovitejšega načina kako pridobiti te minerale in vitamine iz hrane.
Več o temi
Uporaba ekstrakta grenivkinih pečk v praksi
24.4.2012
Poglej si kako lahko v praksi uporabiš ekstrakt grenivkinih pečk!
Več o temi
Ekološki certifikati za kozmetiko
17.4.2012
Koža je največji človeški organ. Koža diha in neprestano izmenjuje snovi z okoljem. Skozi njo izločamo nakopičene strupe iz telesa, vanjo pa tudi sprejemamo snovi iz okolja. Vse kar nanjo nanesemo (mila, kreme, šamponi, olja…) se absorbira v naše telo in se tam tudi odloži. Zato ne preseneča, da se vedno več kozmetičnih izdelkov proizvaja z ekološkimi sestavinami.
Več o temi
Energijska polja ljudi in hrane
11.4.2012
Življenje obstaja zaradi edinstvene kombinacije sil, ki so okoli in znotraj nas. Dve glavni sili sta elektrika in magnetizem. Bioelektromagnetizem je zahodni izraz za življenjsko silo in kar taoisti imenujejo Chi. Taoisti so zadnjih pet tisoč let koristili bioelektromagnetizem za povečanje načina življenja in za vzpostavitev odnosa z vesoljem.
Več o temi
Energijska polja hrane
10.4.2012
Nekateri trdijo, da je hrana pač hrana in da sploh ni pomembno ali je kuhana ali surova, konvencionalna ali ekološka. Hranilna vrednost ostaja v vseh primerih enaka. Ampak, ali je to res?
Več o temi
Zdravilna moč barv
2.4.2012
Barve so že od nekdaj igrale pomembno vlogo pri vzpostavljanju posebnega razpoloženja ali stanja duha. Barve vplivajo na posameznikove občutke, razpoloženje, čustva in tudi na vaše zdravje.
Več o temi
Amalgamske zalivke - skrita nevarnost v ustih
28.3.2012
Amalgamske zalivke (»sive plombe«) so se prvič pojavile leta 1918, ko so jih zobozdravniki začeli uporabljati zaradi njihove dobre vezave v zobeh in primernih mehaničnih lastnosti. Amalgamske zalivke so bile (in so še danes) veliko cenejše od srebrnih ali zlatih zalivk in tako ostajajo številka ena na tudi slovenskem trgu.
Več o temi
Varno odstranjevanje amalgamskih zalivk in čiščenje nakopičenih zalog živega srebra
27.3.2012
Pri odstranjevanju zalivk bodite še posebej pozorni, da ne greste k zobozdravniku, ki se še ne zaveda nevarnosti živega srebra za naše zdravje. Čeprav po približno 7 letih večina živega srebra iz zalivk že izhlapi in se shrani v naših tkivih, živčevju, možganih in kostnem mozgu, pa je previdnost pri odstranjevanju še zmeraj zelo pomembna.
Več o temi
Prebava in kombinacija živil
20.3.2012
Prebava se začne s sprejemanjem hrane v usta in žvečenjem. Civiliziran človek, ki je vpet v naglico sodobnega življenja, zanemarja že prvo stopnjo prebave. Hrano moramo zaužiti v miru in vsak grižljaj dobro prežvečiti. Žvečenje hrane sprošča prijetne občutke, kar spodbudi delovanje prebavil v celoti.
Več o temi
Makrobiotika za ravnovesje
11.3.2012
Makrobiotika ni dieta, ampak je način življenja. Upoštevanje načel makrobiotike nas pripelje do uskladitve uma, duha in telesa. Koncept makrobiotike temelji na naravni, organski in rastlinski prehrani (z nekaj ribami), ki je uravnovešena tako energetsko (po jin in jang načelu), kot hranilno.
Več o temi
Permakultura za večjo samozadostnost
4.3.2012
Permakultura je načrtovan sistem, ki skuša s pomočjo posnemanja narave, ustvariti trajnostni življenjski prostor. Izraz permakultura je leta 1978 skoval Avstralec Bill Mollison, ko je skupaj z Davidom Holmgrenom napisal knjigo z naslovom Permakultura ena (Permaculture One).
Več o temi
Postenje
27.2.2012
Postenje je prostovoljna, bolj ali manj popolna krajša ali daljša vzdržnost od hrane. Pri večini postov velja, da smeta skozi usta vstopati samo svež zrak in čista voda ali precejen in razredčen sadni ali zelenjavni sok. Postenje lahko traja dokler je v telesu dovolj hranljivih rezerv za vzdrževanje življenja in normalno delovanje vseh vitalnih funkcij.
Več o temi
Načini postenja
26.2.2012
Obstaja več načinov postenja, najbolj učinkovita in primarna pa sta postenje z vodo ali sokovi.
Več o temi
So zobne kreme in drugi izdelki za ustno higieno nevarni?
21.2.2012
OBVEZNO BRANJE, ČE IMATE OTROKE. Bi dovolili, da si vaša družina umiva zobe z razmaščevalcem motorja ali podganjim strupom? Dejstvo je, da verjetno si in vi za to sploh ne veste.
Več o temi
Antibiotiki - bonboni za otroke?
13.2.2012
Antibiotiki so najmočnejša zdravila, ki jih imamo na voljo in so namenjena zdravljenju hudih bakterijskih okužb. Do danes so antibiotiki rešili že na milijone življenj in lahko smo veseli, da obstajajo.
Več o temi
Probiotiki namesto antibiotikov
12.2.2012
Uravnotežena črevesna flora je izjemnega pomena za zdravje celotnega telesa in je prva obrambna linija pred različnimi virusi in bakterijami. Zdrava črevesna flora se lahko sama bori proti patogenim bakterijam, bolni (neuravnovešeni) črevesni flori pa je potrebno pomagati - in tukaj probiotiki odigrajo pomembno vlogo.
Več o temi
Hiperaktivni otroci
6.2.2012
Motnja pomanjkanja pozornosti s hiperaktivnostjo je ena najpogostejših motenj pri otrocih. Hiperaktivnost je širok pojem, s katerim opisujemo značilnosti otrok, ki imajo sindrom pomanjkanja pozornosti s hiperaktivnostjo ali brez nje. Simptomi so moteče vedenje, nemir, nespečnost, kratka pozornost in nepredvidljivost.
Več o temi
Dodatki v prehrani
5.2.2012
Dodatki v prehrani že od nekdaj spremljajo človeštvo. Že pred več kot 10 tisoč leti so ljudje konzervirali hrano s pomočjo dima, alkohola, kisa, olja in začimb. Tem naravnim dodatkov so Evropejci dodali še žveplovo kislino in okrog leta 1700 soliter (nitrat), ki sta bila predvsem močna konzervansa.
Več o temi
Naravna hrana za otroke
30.1.2012
Vsak od nas je že slišal o nevarnostih sodobne in industrijske prehrane, ki vsebuje preveč maščob, škroba, sladkorjev, soli in premalo vlaknin. Bi torej v družini morali stremeti k bolj naravni prehrani? Bi se morali prehranjevati tako kot nam je namenila narava? Bi morali jesti tako kot so naši davni predniki, ki so zaradi zdrave prehrane in načina življenja uživali boljše zdravje?
Več o temi
Pijmo toplo vodo
24.1.2012
Je pitje hladne vode dobro ali slabo zate? Ali je temperatura vode sploh pomembna? Verjameš ali ne – je pomembna.
Več o temi
Dobre in slabe maščobe pomenijo zdravo ali bolno telo
11.1.2012
Konvencionalna miselnost o maščobah se je spremenila. Še ne dolgo nazaj so bile vse maščobe označene kot nezdrave in odgovorne za cel kup bolezni – od kardiovaskularnih bolezni do sladkorne bolezni. Vendar pa so leta raziskav spremenila naše razmišljanje. Zdaj začnemo s predpostavko, da niso vse maščobe ustvarjene na enak način – da poznamo dobre in slabe maščobe.
Več o temi
KOKOSOVA VODA - za žejo!
3.1.2012
Kokosova voda je naravna pijača, ki rehidrira telo in mu ob tem zagotavlja še nekatere nujno potrebne minerale kot sta kalij in natrij. Kokosova voda nima umetnih dodatkov in vsebuje znatno količino elektrolitov, medtem ko ima nizko energetsko vrednost. Kokosova voda je zato zelo osvežujoča pijača in izjemno učinkovita pri hidriranju telesa.
Več o temi
Zdrava stopala za zdravo telo
27.12.2011
Stopala so čudovit, vendar zapleten del telesa. So temelj našega telesa in orodje naše okretnosti. Pogosto je pomembnost naših stopal pozabljena ali sploh neznana. Namen današnjega nasveta je pojasniti pomembnost stopal, predstaviti njihovo delovanje in vpliv, ki ga imajo na naše celotno telo.
Več o temi
Zdravi praznični recepti in meniji
19.12.2011
Pogosto se zgodi, da, kadar gostimo praznično snidenje, porabimo več časa za pripravo prazničnega obroka in potem za pospravljanje, kot pa za ljubljene osebe, ki smo jih želeli pogostiti – kar je pravzaprav pomemben razlog praznikov, kajne? Naš izbor prazničnih receptov je lahko ravno pravšnja rešitev, da boš letos več časa preživel/a z gosti kot v kuhinji.
Več o temi
Ekološke darilne vrečke in ovojni papir
12.12.2011
Prazniki so prav znani po obdarovanju :). Obdarovanje je lepo prejemniku darila in po navadi še bolj za tistega, ki darilo podarja. V času velikih nakupovalnih centrov in vsesplošnega preobilja sami sebe zalotimo, da kupimo nekaj, kar je lepo samo na oko in ne nujno uporabno za prejemnika. Ne kupujmo brezglavo in po nepotrebnem, obdarujmo s srcem in mislijo na tistega, ki ga bomo obdarili. Ob tem pa ne pozabimo še na našo že tako preobremenjeno Zemljo ter letos ponovno zavijmo svoja darila v kreativne in Zemlji prijazne ekološke darilne vrečke in ekološki ovojni papir.
Več o temi
Letni ritem in prehrana pozimi
4.12.2011
Letni ritem je ritem narave, ki ga ustvarja vrtenje Zemlje okrog Sonca. To gibanje določa letne čase; vsakega od njih prežemajo drugačne energije, ki jih v pojavnem svetu opažamo kot ciklične spremembe v naravi – od prebujanja, rasti, zorenja in na koncu do umiranja – v nevidnem svetu pa kot fluktuacijo naših notranjih silnic oziroma ciklično spreminjanje energijskih ravni, ki jih uravnava Sonce.
Več o temi
Menstrualne težave
28.11.2011
Menstrualne težave so spremljevalke vsake ženske. Nekatere prizadene predmenstrualni sindrom, druge boleče menstruacije, groza če se zgodi oboje skupaj. Ekološke in ozaveščene ženske pa vedo, da za vsako »nevšečnost raste svoja rožica« in da si tudi te mesečne nadloge lahko ublažimo do te mere, da nam ne grenijo življenja.
Več o temi
Algi klorela in spirulina
21.11.2011
Rada bi ti razkrila pomembna dejstva o algi spirulini in kloreli, ki sodita k tako imenovani superhrani. Klorela in spirulina sta veliko več kot samo "prehransko dopolnilo", v sebi nosita namreč moč preprečevanja, zdravljenja in premagovanja bolezni kot so rak, poškodba živcev, sladkorna bolezen, bolezni srca, sindrom razdražljivega črevesja, klinična depresija ter še mnogo drugih. Ti dve neverjetni algi (klorela je sladkovodna, spirulina pa morska alga) delujeta na resne bolezni brez stranskih učinkov in pogosto celo operacije ali kemoterapija niso potrebne.
Več o temi
Kar že ptički čivkajo o moki
14.11.2011
Že ptički čivkajo, da je bela moka nezdrava in povzroča bolezni. Vedno bolj pa jih slišimo čivkati, da tudi polnovredna moka ni nič boljša od bele, če jo pustimo oksidirati - po domače povedano stati na polici dlje časa.
Več o temi
Energija, ki nas povezuje
6.11.2011
Vedno so me pritegnile teme v zvezi z energijo. Materijo torej, ki je osnova za vse kar smo in kar nas obdaja. Zanima me prenos energije med nami in zaužito hrano ter kako naš odnos do hrane vpliva na njeno hranilno vrednost. Pred nedavanim sem naletela na zanimiv članek - Odnos z živalskim svetom in energijske posledice uživanja mesa avtorice Urške Korun in ga želim deliti s teboj.
Več o temi
Antioksidanti za dolgo življenje
1.11.2011
Verjetno smo že vsi ničkolikokrat slišali o antioksidantih in njihovi pomembnosti za naše zdravje. Pa že veš kaj resnično pomeni za tvoje zdravje? Naslednji članek ti ponuja razširjeno znanje o tej molekuli, zakaj je tako pomembna za naše telo in kje jo najdemo.
Več o temi
Prehlad? Ne, hvala!
23.10.2011
Ni čudno, da so naravna zdravila proti gripi in prehladu postala tako popularna – moderna medicina še namreč ni ponudila (beri ne želi ponuditi) zdravil za te starodavne bolezni. Medtem ko lahko nekatera protivirusna zdravila preprečijo gripo in skrajšajo njeno trajanje na račun dolgoročnega zdravja, večina zdravil ponuja samo začasno lajšanje simptomov. Številna naravna sredstva prav tako hitro vplivajo na boljše počutje, ob tem pa dejansko pomagajo tudi k našem okrevanju. V nadaljevanju si poglej katera naravna sredstva obetajo največ.
Več o temi
Za zdravo kožo iz domače kuhinje
16.10.2011
Čiščenje in nega obraza je neizogibna in nujno potrebna, saj je obraz skoraj edini del telesa, ki je najbolj izpostavljen onesnaženemu okolju, ob tem pa se pogosto še naličimo. Zato ga je vsako jutro in vsak večer potrebno temeljito umiti...
Več o temi
Občutljivo kislo-bazično ravnovesje
10.10.2011
Pregovor »si to kar ješ« izvira že iz antičnih časov, kar pomeni, da so se že dolgo pred nami naši predniki zavedali povezave med načinom življenja, prehrano in zdravjem. Nova doba in vedno bolj razvita tehnologija so dragocena spoznanja naših prednikov žal potisnila v pozabo. Še do nedavnega je tudi v medicini prevladovalo mnenje, da hrana ne more vplivati na stanje kislinsko-bazičnega ravnotežju v telesu. Porast številnih raziskav o kislinsko-bazičnem ravnotežju v zadnjih letih pa pomeni popolno spremenjeno gledanje na tako pomembno temo za zdravje človeka kot je kislinsko-bazično ravnotežje. Zaradi pomembnosti tega ravnotežja na zdravje človeka, ki jih prikazujejo znanstvene raziskave pa bo tema kislinsko-bazičnega ravnotežja postala ena od osrednjih tem medicine v prihodnjih letih.
Več o temi
Ko si znotraj zelen, si znotraj čist
3.10.2011
Koristi klorofila, na področju znanosti in raziskav, preučujejo že vrsto let. Ampak kaj klorofil je, zakaj je tako poseben in kakšne koristi lahko iz njega dobimo? Ta članek podaja nekaj osnovnih informacij o klorofilu in njegovih koristi za zdravje.
Več o temi
Najboljša jesenska živila
26.9.2011
Tako pa smo zakorakali v jesen. Poletne dobrote bodo kmalu pošle, prihajajo pa jesenske. Pojdimo ven in si privoščimo globoko temne barve zelenjave in sočno sadje bogato s hranili in fitokemikalijami, ki ne bo le razveselilo naša čutila, temveč tudi okrepilo naš imunski sistem in nas pripravilo na hladno sezono.
Več o temi
Prehranjujem se presno
19.9.2011
Ne prepuščaj svojega zdravja vladi, farmacevtski industriji ali živilski industriji. Sam odkrij pozitivne posledice uživanja presne hrane in pri naslednjem nakupu dodaj kakšno svežo zelenjavo in sadje več v svojo košarico. Obrestovalo se ti bo.
Več o temi
Zdrava malica po pameti
12.9.2011
Natrpan delavnik nam pogosto ne dopušča veliko časa za malico, kaj šele za zdravo malico. Malico si lahko bodisi pripraviš že doma ali pa obiščeš Normo, saj ti odslej ponujamo slastne in zdrave BIO sendviče. Če nisi sendvič-tip, pa lahko za malico v Normi dobiš svežo solato, sadno solato, sveže pečene hrustljave in dišeče pirine rogljičke, odločiš pa se lahko tudi za zdravo BIO pico. Sveže pečeno, se razume. Ali že poznaš Flammkuchen? Če ga ne poznaš, je zadnji čas, da zaviješ v Normo in si ga daš spečt – ali vzameš zamrznjenega in ga spečeš popoldne doma!
Več o temi
Hrana za šolske možgane
5.9.2011
Če želimo vedeti katera hrana je dobra za naše možgane, moramo najprej dobro poznati katera vrsta hrane zmanjšuje možgansko moč in potencialno ubija možganske celice.
Več o temi
Miti in resnice o otroški koži
28.8.2011
Ali so otroški izdelki res pripravljeni po veliko strožjih kriterijih in proizvajalci želijo našim malčkom le najbolje?
Več o temi
Pivo je ena najstarejših pijač na svetu
21.8.2011
Ali ste to vedeli? Ali pa da je pivski kvas bogat vir mineralov, vitaminov in beljakovin? ...
Več o temi
Alge so univerzum v malem
14.8.2011
Morske alge - od katerih se jih približno 21 vrst uporablja v kulinariki - odlično prečiščujejo telo in...
Več o temi
Kvinoja: mati žitaric za vse okuse
7.8.2011
Kvinoja je priljubljena za jutranji obrok ali kot hrustljav dodatek pečenim keksom, krekerjem, mafinom, palačinkam, prav tako pa je popularna v vseh zelenjavnih jedeh.
Več o temi
Vloženo ali suho?
31.7.2011
Od artičok do bučk, danes lahko na policah trgovin najdemo več kot 1500 vrst vložene hrane. Včasih jo sicer kupujemo z zadržkom, vendar dejstva pravijo, da tudi vloženo sadje ohranja svoje prehranske vrednosti. Kaj pa recimo suho sadje?...
Več o temi
NE - kemikalijam v gospodinjstvu!
24.7.2011
Odgovornost pri izbiri čistil je podobna tisti pri izbiri kozmetike, saj tako čistila kot kozmetika ostajajo na neposredno ali posredno (recimo preko oblačil, brisač, posteljnine, posode), saj koža – kot največji telesni organ) vase vsrka ...
Več o temi
Zakaj aloe vera?
18.7.2011
Aloe vero so še od nekdaj uporabljali kot sredstvo za lajšanje opeklin, srbečic in ran, danes pa se njena uporaba vedno bolj širi tudi v medicinske vode...
Več o temi
Kaj so konopljini proteini?
10.7.2011
Konopljini proteini so pridobljeni s hladnim stiskanjem konopljinih semen, kjer se izloči olje. Substanco, ki ostane, posušijo in zmeljejo v proteinski prah, ki ...
Več o temi
Pazimo nase tudi na počitnicah!
4.7.2011
Narava je sicer delno sama poskrbela za zaščito naše kože in zdravja, delno pa moramo sami zavestno najti načine, kako ohraniti kožo zdravo in nepoškodovano.
Več o temi
Kako se znebiti mrčesa?
27.6.2011
Poletje prinaša veliko svetlobe, toplih dni, gibanja na prostem, dopustovanja in pohodov v naravi ter še marsikaj počitniško obarvanega. Veliko se zadržujemo zunaj, na vrtovih, parkih, poljih in travnikih, na kakšni klopci pod drevesno krošnjo ali pa na terasi, po končanem sobotnem pikniku. Poletje prinaša toliko svobodnega in zdravega gibanja na prostem, vendar nas vsepovsod »opazujejo« mali sovražniki, ki znajo biti prav nadležni – komarji, muhe- ali pa celo škodljivi in zdravju nevarni – klopi.
Več o temi
Superhrana
20.6.2011
Kaj so chia, mumyo, acai? Kako lahko ti sadeži in semena pripomorejo k bolj zdravemu vsakdanu ter kako je znova oživelo prastaro poznavanje in uživanje zdravilnih eksotičnih rastlin...vse seveda niso eksotične, nekaj superhrane raste tudi na naših vrtovih za hišo, recimo marelice, katerih jedrca, ki se skrivajo v sadežu, so prav tako hranljiva in bogata...
Več o temi
Hrana za vašo krvno skupino
13.6.2011
Krvna skupina vpliva na to kako telo razgrajuje in predeluje različna živila. S prehranjevanjem na podlagi krvne skupine se boste počutili bolje, zmanjšali tveganje za nastanek nekaterih bolezni in celo izgubili odvečne kilograme!
Več o temi
Biodinamika
6.6.2011
Pred nedavnim smo pisali o ekološkem kmetovanju. Danes pa bo tekla beseda, še »stopničko« višje, govorili bomo o biodinamiki: kaj to je, kakšne so njene prednosti in koristi za nas potrošnike. Biodinamiko uvrščamo med ekološke načine pridelovanja, vendar gre ta še dlje. Je najbolj učinkovita in najbolj zahtevna metoda ekološke pridelave, ki temelji na doslednem upoštevanju načel ravnovesja v naravi. V biodinamiki se dela opravijo v skladu z ustreznimi kozmičnimi energijami, ki nam jih posreduje Luna. Z delom ob ugodnih dneh glede na del rastline (list, plod, korenina, cvet) se omogoča še boljši razvoj rastline in zmanjša potreba po zaščitnih sredstvih. Vse to je opisano v Setvenem priročniku za tekoče leto, ki ga mimogrede dobite tudi v Normi.
Več o temi
Mala dieta pred poletjem
30.5.2011
Hvala bogu, bližajo se dopusti. S tem pa je tudi sezona kopalk pred vrati. Ker vem, da vse leto zdravo živite, ne bi smeli imeti večjih težav s tem. Če pa želite, pa lahko za tisti res dober občutek v času, ko so krilca vse krajša in prosojnejša ter majčke še bolj oprijete, še kaj malega postorite. Sedaj ste lahko vsak dan telesno aktivni, saj so dnevi dolgi in topli in zagotovo najdete kakšno zanimivost zase.
Več o temi
Ekološko kmetovanje
24.5.2011
Zavedanje potrošnikov za zdravstvena, okoljevarstvena vprašanja in vprašanja glede zaščite živali, se je močno povečalo. S tem se je pa tudi močno povečalo povpraševanje po ekološko pridelanih živilih. Ekološko kmetijstvo je posebna oblika kmetovanja s katerim poskušamo na naraven način pridelati živila in ob tem kar se da najbolje upoštevati naravne življenjske cikle. Pri tej obliki kmetovanja je poudarjeno gospodarjenje v sožitju z naravo. To je način kmetovanja, ki skrbi za ravnovesje vseh ključnih elementov, torej: tal , rastlin, živali in človeka.
Več o temi
Koža mladostnikov
16.5.2011
Najstniška koža včasih povzroča veliko preglavic, je nečista, mastna in pogosto bolj ali manj posuta z mozolji. Pri negi imajo starši veliko vlogo, ker lahko otroke že zelo zgodaj naučijo osnove negovane kože. S pravilno nego lahko težave omilimo, velja pa tudi nasprotno.
Več o temi
Kaj jesti za zdrave lase
9.5.2011
Lasje se, tako kot koža, hranijo od znotraj! Veliko ljudi ima težave z lasmi, ki se iz neznanega vzroka stanjšajo, začno izpadati, postanejo suhi, nimajo leska, so statični in za nameček se pojavi še prhljaj.
Več o temi
Eko poroka leta
3.5.2011
Poročna slovesnost, veselje, rajanje, ljubezen, ... in okolje? Pa bomo še mi kaj povedali o poroki leta, vendar iz malo drugačnega zornega kota: usodni da sta si prejšnji teden dahnila princ William in Kate Middleton. Angleška kraljeva družina slovi po svojem življenjskem slogu, predanem zgodovini in tradiciji, a ko gre za eko način življenja, popolnoma sledi sodobnim trendom.
Več o temi
Kozmetika in zdravje
26.4.2011
Vedno bolj se zavedamo prednosti zdrave prehrane in kdor zdravo jé, ve, da tudi kozmetiko »pojémo«. Sestavine iz krem, šamponov in olj prodirajo tudi skozi našo kožo v naše telo. Zato nekatere naravne kozmetične znamke v svojih oglasih poudarjajo, naj ničesar ne damo na kožo, česar ne bi dali tudi v usta.
Več o temi
Zdrava Velika noč
18.4.2011
Prva nedelja po pomladni polni luni je velikonočna nedelja, ki je največji in najstarejši krščanski praznik. Ta verski praznik veliko ljudi praznuje tudi na svoj, prilagojen način. Kot vsak dobronamerni praznik se tudi Velika noč lahko negativno odrazi na vašem zdravju. Pretirano obložene mize, preobjedanje z jajci, šunko, belim kruhom in orehovo potico vam bo želodec zameril. Vendar vi to že veste, zato vam bo ta hrana v zmernih količinah samo razveseljevala vaše brbončice in želodčke.
Več o temi
Razstrupimo svoje telo
11.4.2011
Izpostavljeni smo vse bolj škodljivim vplivom okolja. Vas je tudi nazadnje zaradi novic iz Fukušime dodatno zaskrbelo za lastno zdravje?
Več o temi
Prebava in zdrava prehrana
4.4.2011
Zaprtje, napihnjenost, občutek težkosti v želodcu, utrujenost … ne hvala, to ni zame!! Pa vendarle to ni vedno tako enostavno in samo po sebi umevno.
Več o temi
Koren maca ali ''čudežna'' korenina
28.3.2011
Rastlina s tako rekoč nadnaravno močjo zmore veliko: uravnava hormonska neravnovesja, zmanjšuje stres, koži daje mladostni videz , izboljšuje spomin.
Več o temi
Po zajtrku se dan pozna
21.3.2011
Vsakdo se lahko prehranjuje zdravo in pravilno. Tudi vi. Navada, da zajtrkujemo, je dobra naložba vase in še kako dobrodošla zapuščina svojim otrokom. Zagotovo se ljudje, ki se zdravo prehranjujejo, sčasoma spremenijo. Svež, zdrav videz, nasmeh na obrazu in zadovoljstvo v sebi. Kaj več bi si lahko še želeli? Vstopite v nov dan s pravilno izbiro zajtrka, ki ga v miru in počasi zaužijete. Nato pa se odpravite novim obveznostim in izzivom naproti. Imejte lep dan.
Več o temi
Naravni afrodizijak in vir dobre volje
7.3.2011
Rdeča pesa vsebuje veliko folne kisline, ki v telesu poskrbi za dobro razpoloženje ter kalija – minerala, ki odvaja vodo iz telesa, razstruplja telo in nase veže maščobe.
Več o temi
Aronija - bogastvo v malem
28.2.2011
Aronija je pravo bogastvo vitaminov in mineralov. Izpostaviti je treba predvsem vitamin P, ki spodbuja pravilno delovanje in absorpcijo vitamina C, ohranja vezivno tkivo, skrbi za dobro prepustnost kapilar in krepi kapilarne stene. Zanemariti ne smemo niti zadostne vsebnosti vitaminov A, B, C in E. V malih jagodah najdemo tudi veliko kalcija, kalija, mangana, joda, fosforja in železa. Poleg tega vsebuje veliko antioksidantov, ki ščitijo pred rakom in drugimi poškodbami tkiva zaradi prostih radikalov.
Več o temi
Preveč soli škodi!
21.2.2011
Ministrstvo za zdravje in Inštitut za varovanje zdravja sta to leto sprožila nacionalno promocijsko kampanjo za manjšo porabo soli v prehrani prebivalcev Slovenije. Podatki namreč kažejo, da odrasli prebivalci (za)užijejo za kar 150 odstotkov več soli kot je zgornja meja za dnevni vnos soli, ki naj še ne bi pomenil tveganja za zdravje.
Več o temi
Leča znižuje holesterol
7.2.2011
Najprepoznavnejša odlika leče e najbrž dejstvo, da ima veliko dobrih vlaknin, ki znižujejo raven holesterola v telesu ter urejajo nivo sladkorja v krvi. Prav tako se lahko pohvali z vsebnostjo 6ih pomembnih mineralov, B-vitaminom in proteini. Lonček kuhane leče pa ima samo 230 kalorij.
Več o temi
Z algami nad nevarno kandido!
31.1.2011
V modernem času je kandida dobila razsežnosti kot nikoli poprej. V telesu se razbohoti predvsem kot posledica jemanja močnih zdravil, ki uničujejo našo črevesno floro, ki ima sicer – v normalnih okolioščinah – kandido pod nadzorom. Ponavadi je spremljevalka antibiotikov, hormonskih terapij in kontracepcije, njeno rast pa pospešujemo s sodobno prehrano, ki je po večini polna ogljikovih hidratov in sladkorja, ki ju kandida naravnost obožuje.
Več o temi
Kaj so naravni nadomestki za sladkor?
24.1.2011
Danes obstaja veliko naravnih sladil, ki so nam dosegljive na vsakem koraku in zelo pogumno zamenjujejo beli kristalni sladkor v vsakdanjem življenju.
Več o temi
INGVER - začimba in zdravilo
17.1.2011
V svoji domovini Indiji in na Kitajskem je ingver že več tisočletij vsesplošno zdravilo in zelo cenjena začimba. V Evropo so ga najverjetneje prinesli arabski trgovci z začimbami v zgodnji antiki. Ingver je trajnica, katere zelenje zrasate do 50 cm visoko, za prehrambene namene pa se uporablja izključno gomolj, ki pod zemljo oblikuje 20 cm velike korenike.
Več o temi
Žito je najboljša živa konzerva narave
12.1.2011
Prav neverjetno je, koliko hranil se skriva v vsakem žitnem zrnu. V njem je skoraj vse, kar naše telo potrebuje: ogljikovi hidrati, beljakovine, maščobe, pomembni vitamini skupine B, betakaroten, vitamin E...
Več o temi
Končno uspešno shujšati
3.1.2011
Ste si kdaj ob novem letu dali ta sklep na seznam, k drugim podobnim kot na primer da boste v novem letu zagotovo živeli bolj zdravo, jedli manj mastno, manj sladko, se več gibali? No, jaz si to vsako leto zaželim! Te želje sodijo na seznam večine ljudi, žal jih pa malokdo uspe tudi uresničiti. Zakaj so nekateri ljudje vse življenje vitki?
Več o temi
Divji riž na vsak gurmanski krožnik
27.12.2010
Divji riž, v nasprotju s svojim imenom, dejansko ni član družine riža, temveč vrsta vodne trave. Izvira iz Severne Amerike, kjer danes še zmeraj raste ob divjih ribnikih in jezerih. Podobno kot riž, divji riž raste v vodi, čeprav divji riž ponavadi zahteva veliko globlje vodne vire. Redko naletimo na širšo komercialno gojenje divjega riža, saj so stebla te rastline tako občutljiva
Več o temi
Slovenska vina iz ekološko pridelanega grozdja
20.12.2010
Zaradi vse večje skrbi za okolje, prehajajo v ospredje nove oblike gojenja vinske trte kot so integrirano, ekološko in biodinamično vinogradništvo. Za doseganje primernih pridelkov grozdja se uporabljajo dovoljena sredstva za varstvo in pripravki za prehrano rastlin. V ekološkem vinogradništvu omejujemo vrsto, količino in čas uporabe pripravkov in različnih agrotehničnih ukrepov.
Več o temi
Kokosova maščoba
13.12.2010
Pod trdo rjavo lupino kokosa je debel, okusen sloj mesa bele barve, ki vsebuje nekaj proteinov, železa in maščob. Iz njega pridobivajo kokosovo moko, olje in mast, ki jo uporabljajo za izdelovanje margarine, mila in pridobivanje maščobnih kislin, iz katerih izdelujejo sveče. Kokosovo olje iztiskajo iz sadeža kokosove palme. Dve tretjini suhe snovi predstavlja maščoba. Iz mokre kopre iztisnejo male količine specialnega, organsko pridobljenega olja. Olje je zelo stabilno in dolgo ne postane žarko, čeprav ga ne hranimo v hladilniku. Kokosova maščoba postane tekoča pri 24°C in takrat govorimo o olju. Pod 22° C pa je snežno bele barve in je v trdem stanju in govorimo o masti
Več o temi
Kako z domačo lekarno zdravimo kašelj?
6.12.2010
Smrekovi vršički (Turiones piceae): zaradi zdravilnih snovi in učinkovin iglavcev, je uporaba mladih vršičkov v zdravilstvu že dolgo znana in cenjena. Iglice mladih brstov so bogate z vitaminom C, glavni učinkovini smrekovih vršičkov pa sta eterično in terpentinovo olje. Eterično olje smrekovih vršičkov deluje kot razkužilo, spodbuja prekrvavitev sluznice in izločanje sluzi, odpira zamašene dihalne poti in umirja vnetja in kašelj.
Več o temi
ZELJE - naš prijatelj v sezoni prehladov
29.11.2010
Znano je, da belo zelje s fermentacijo ali prevretjem v kislo zelje ne izgubi nobene dragocene biosnovi oziroma se nekatere zdravilne sestavine razvijejo šele v procesu vretja...
Več o temi
Oreščki za nižji holesterol
15.11.2010
Ko vas muči visok holesterol, previsoka raven trigliceridov v krvi ali pa preprosto želite poskrbeti za zdravje srca in ožilja, je grizljanje oreščkov gotovo najboljša preventiva. Bogati z beljakovinami in vlakni, oreščki vsebujejo zdrave količine folne kisline, vitamina E, selenija in omega 3 maščobnih kislin. Poleg tega oreščki vsebujejo veliko dobrih nenasičenih maščob in malo slabih nasičenih maščob. Uživanje oreščkov zmanjša tveganje za srčne bolezni in ohrani nizko raven holesterola.
Več o temi
Zakaj so ribe zdrave?
8.11.2010
Riba je večstransko koristna za naš organizem. Ne vsebuje samo večkrat nenasičene maščobe – ki so dragoceni zavezniki pri preventivi za kardiovaskularne bolezni, borbo proti stresu in izboljšanje koncentracije – temveč predstavlja tudi bogat izvor mineralnih snovi. Vsebujejo tudi veliko beljakovin in vse aminokisline, ki jih naše telo ni sposobno tvoriti samo, vsebujejo pa tudi veliko mineralov, ki so pomembni za naše telo. Morske ribe so predvsem bogate z jodom, kalijem, natrijem in bakrom, medtem ko imajo sladkovodne nekaj manj natrija in joda.
Več o temi
Zdravilne buče in semena
4.11.2010
Jesen je čas za pobiranje buč in pripravljanje slastnih obrokov, vse od kosil do sladic. Buče pa lahko ob pravilnem skladiščenju v kleti zdržijo tudi vse tja do pomladi, zato so dobrodošle na naših jedilnikih čez vso zimo. Bučno meso je izjemno bogato z vodo in vlakninami ter pospešuje prebavo. Pri tem pa veže in izloča strupene snovi in maščobe iz telesa. Na ta način buča izpira telo, uravnava količino vode v tkivih in pomaga pri hujšanju.
Več o temi
Bio pralni oreščki uspešno nadomeščajo detergente
26.10.2010
Drevo pralnega oreščka raste v predelih severne Indije in Nepala, kjer ljudje oreščke že stoletja uporabljajo kot sredstvo za pranje perila ali kot samostojno čistilo. Oreščki so primerni za uporabo šele po 10-ih letih rasti, saj se pod lupinico v tem času ustvari do 15% saponina. Saponin rastline proizvajajo kot zaščito pred napadi škodljivcev, za človeka pa saponin pomeni učinkovito sredstvo z visoko sposobnostjo čiščenja, ki je hkrati tudi hipoalergeno in biorazgradljivo.
Več o temi
Bio ozimnica
19.10.2010
Zima je dolga, jesen pa k sreči tudi, tako da je časa za nakup in pripravo ozimnice več kot dovolj. Pri tem se rad pojavi ugovor, da za tako prehransko nostalgijo nimamo časa, saj sta sveže sadje in sveža zelenjava po novem tako ali tako na voljo leto in dan, ponudba vloženega sadja in zelenjave pa je tako raznolika in poceni, da se doma ni vredno ubadati z vlaganjem. To je morda že res, toda kakovostna, ekološko pridelana sadje in zelenjava za ozimnico nista na voljo kar vedno in povsod.
Več o temi
Uživaj sezonsko sadje in zelenjavo
29.7.2010
Sadje in zelenjava z visoko notranjo vrednostjo vsebujeta veliko vitaminov, rudnin in drugih hranilnih snovi, hkrati pa ne smejo biti prisotne škodljive snovi, ki vplivajo na zdravje. Vse to je odvisno od načina pridelave in porekla.
Več o temi
Da bi vam olajšali uporabo našega spletnega mesta, uporabljamo piškotke. Z uporabo strani soglašate z uporabo piškotkov.
Podrobnosti o piškotkih
.