Kako jesti granatno jabolko?

 

Granatno jabolko se v kulinariki uporablja že stoletja. To grmičasto drevo izvira iz Bližnjega vzhoda, kjer so ga že od nekdaj gojili ravno zaradi svojih čudovitih rdečih sadežev in cvetov. Kje ga gojimo danes, kako v trgovini izbrati najboljši sadež, kako olupiti granatno jabolko in kako ga uporabiti v kulinariki, kako ga jesti, smo zapisali v tem članku.

 

 

 

Drevo granatnega jabolka

 

Sadež granatnega jabolka raste na 5-10 metrov visokem grmu ali grmu podobnem manjšem drevesu. Drevo granatnega jabolka je eno od prvih gojenih dreves v zgodovini. Starodavni mezopotamski zapisi v klinopisu omenjajo granatno jabolko že pred 4000 leti. Izvirajo iz regije, ki se razteza od Irana do severne Indije, kjer so sladke plodove in razkošne cvetove gojili predvsem za elito.

 

Obstaja več vrst dreves granatnih jabolk – od manjših grmičkov, ki se uporabljajo predvsem v okrasne namene do večjih vrst, ki se gojijo predvsem zaradi sadežev.

 

Granatna jabolka se danes gojijo na Bližnjem vzhodu in Kavkazu, Iranu, Armeniji, Indijski podcelini, v severni in tropski Afriki, Srednji Aziji, suhih delih jugovzhodne Azije, Sredozemlju in nekaterih delih ZDA.

 

Mnogi imajo granatno jabolko radi zaradi njegovih čudovitih rdečih cvetov in čudovitega sladkega okusa. Spada med jagode - okrogle in rdeče s pecljem v obliki cveta. Lupina ni užitna, v njej pa je na stotine okusnih, sočnih semen.

 

Granatno jabolko se kot sadež ali sok uporablja za peko, kuhanje, mešanice sokov, kot okrasek za jedi, smoothije in alkoholne pijače, kot so koktajli in vino.

 

Ta izjemen sadež je pa ni le kulinarična specialiteta, temveč tudi super živilo, ki ima izjemne učinke na zdravje. Več o tem smo pisali v članku: Vse kar morate vedeti o GRANATNEM JABOLKU

 

 

Kako izbrati in shraniti granatna jabolka za najboljši okus

 

Ko v trgovini opazujete granatno jabolko, izberite takšno temno rdeče barve, ki se zdi, da za svojo velikost veliko tehta. Poiščite sijočo lupino brez madežev in jo nežno popraskajte. Če je mehka in jo je nekoliko lažje opraskati, pomeni, da je granatno jabolko verjetno zrelo.

 

Sadež mora imeti obliko kvadratnega kroga. Granatno jabolko takšne oblike pomeni, da so semena v sadežu dosegla svojo največjo sočnost.

 

Ko granatno jabolko prinesete domov, ga hranite stran od neposredne sončne svetlobe. Najbolje je, da ga hranite v hladnem in suhem prostoru. Lahko pa ga do dva meseca hranite tudi v hladilniku.

 

Ko razprete lupino in izločite sočna semena, jih hranite v hladilniku in jih užijte v petih dneh. Če pa jih še niste pripravljeni pojesti, lahko sočna semena shranite v zamrzovalniku za obdobje do enega leta.

 

 

Kako jesti granatno jabolko?

 

Ko se srečate z velikim okroglim sadežem z usnjato lupino polno sočnih semen, se verjetno najprej vprašate kako olupiti granatno jabolko. Pravzaprav obstaja precej enostaven način kako olupiti granatno jabolko brez, da bi poškodovali semena, ki se skrivajo tik pod lupino. In še enostavnejši način, če boste semena uporabili za sok in ni pomembno ali se nekaj semen rani.

 

  1. Način kako olupiti granatno jabolko brez, da bi poškodovali semena

Najprej naredite okrogel rez v zgornjem delu granatnega jabolka, nato pa odprite zgornji del kot pokrov – zarežite samo v lupino in ne prerežite vrha v celoti, da ne bi poškodovali semen pod lupino. Nato boste videli, da so semena shranjena v predele, ločene z belimi grebeni. Najprej prerežite lupino granatnega jabolka na grebenu enega od delov. Ko naredite vse reze, granatno jabolko nežno odprite in zlahka se bo odprlo, ločeno z belimi stenami pulpe.

 

  1. Hiter način kako olupiti granatno jabolko za sok ali kuhanje

Granatno jabolko prerežite po sredini. Polovico sadeža s prerezanim delom navzdol položite v dlan in spodaj pristavite skodelo. Nato s kuhalnico večkrat udarite po zgornjem delu sadeža, da semena skozi vašo dlan padejo v skodelo.

 

 

Granatno jabolko recepti

 

Če lahko sklepamo po kuharskih knjigah, so evropski kuharji pred 500 leti granatna jabolka poznali bolje kot danes. To je mogoče pojasniti z dejstvom, da so islamski zavojevalci, ko so zasedli Španijo in Sicilijo, v osvojene kuhinje prinesli granatno jabolko. Takrat so trpek sok sadeža uporabljali kot začimbo, podobno kot danes uporabljamo limonin sok, da bi zmanjšali vsebnost maščob in olj, ki so značilna za nekatera živila.

 

Kot začimba, priloga ali celo glavna tekočina za kuhanje imajo granatna jabolka še vedno pomembno vlogo v kulinariki Bližnjega vzhoda, Indije in Kavkaza.

 

 

Granatno jabolko se pogosto uporablja v jedeh in omakah v Iranu, ki je njegov največji pridelovalec. Odličen primer je khōrēsh-é-fēsēnjān, piščančja jed z granatnim jabolkom in orehi. V tem tradicionalnem receptu se zdrobljen oreh zmeša s sokom granatnega jabolka in skuha z razredčeno melaso granatnega jabolka. Juha iz granatnega jabolka, ash-e anār, je ogrevalna juha z meto in mesom. Drug priljubljen način uživanja granatnega jabolka v Iranu je pridobivanje soka z valjanjem po pultu, vstavljanje slamice v sadež in pitje njegovega soka.

 

Granatno jabolko uporabljajo kot začimbo v Indiji, ki je druga največja proizvajalka granatnega jabolka. Semena granatnega jabolka posušijo in zdrobijo, da dobijo začimbo, imenovano anardana, ki se uporablja za dodajanje kislosti različnim jedem. Mnoge jedi zaključijo tudi z dodajanjem svežih jagod granatnega jabolka. Prav tako v Indiji kot v Nepalu je sveže stisnjen rubinast sok granatnega jabolka pogosta ponudba na ulicah.

 

V Turčiji in na celotnem Bližnjem vzhodu sok granatnega jabolka počasi kuhajo na nizki temperaturi, da dobijo melaso iz granatnega jabolka (turško nar ekşisi). To gosto sirupasto začimbo so včasih uporabljali kot sladilo. Danes jo dodajajo različnim jedem, da bi jim dodali pikantno sadno noto. Uporablja se za izboljšanje muhammara, turške omake iz rdeče paprike, orehov in krušnih drobtin, ter kisir, nekakšne mešane solate iz bulgurja, paprike, čebule, paradižnika, peteršilja in mete.

 

V Norminem kotičku receptov lahko najdete navdihujoče in zdrave recepte z granatnim jabolkom – od predjedi, glavnih jedi do sladic:

 



Datum: 7.3.2024



Da bi vam olajšali uporabo našega spletnega mesta, uporabljamo piškotke. Z uporabo strani soglašate z uporabo piškotkov. Podrobnosti o piškotkih.
Strinjam se